نظام آمیتد، رقابت، انحصار یا تسهیل؟


نشست هم اندیشی چالش های بیمه مرکزی آمیتیس و نقش رگولاتورهای مالی صبح چهارشنبه ۸ تیرماه در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

در این نشست فعالان این شورتک و انجمن فین تک ایران به همراه اصحاب رسانه حضور داشتند. در این جلسه موضوع راه اندازی سامانه آمیتیس توسط بیمه مرکزی روشن شد و پیامدها و تبعات حضور این سامانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عدم حضور نمایندگان بیمه مرکزی در این جلسه نیز انتقاداتی را به دنبال داشت.

پیش از این انجمن فین تک در بیانیه اقدام بیمه مرکزی خود به عنوان رگولاتور، تشکیل این شرکت و سامانه آمیتیس را غیرقانونی خواند و رئیس انجمن فین تک و مدیران عامل شرکت های بیمه با آن مخالفت کردند. ایجاد انحصار و مالکیت برای این نهاد دولتی یکی از پیامدهای منفی این اقدام محسوب می شود که موجب از بین رفتن نوآوری و ایجاد چالش های زیادی برای بخش خصوصی فعال در صنعت بیمه می شود.

محمدرضا راوند، دبیرکل سازمان کارآفرینی کشور با اشاره به نحوه راه اندازی این سامانه گفت: این شرکت بدون موافقت شرکت های بیمه تشکیل شده است. این اقدام برخلاف سخنان وزیر اقتصاد مبنی بر توسعه کارآفرینی در کشور و دلسردی کارآفرینان است.

به گفته وی، این منابع اقتصاد دانش بنیان را آسیب پذیر می کند.

مصطفی نقی پورفرد، دبیر انجمن فین‌تک گفت: فین‌تک‌ها می‌توانند عقب ماندگی اقتصاد سنتی را جبران کنند، در حالی که برخورد با این مشاغل یک ترمز است. اقتصاد دیجیتال است و تشکیل سیستم آمیتیس یکی از آنهاست.

وی در ادامه به آماری از رتبه کشور در تجارت اشاره کرد و گفت: در گزارش WIPO منتشر شده توسط شرکت GII که در مورد سهولت راه اندازی تجارت در جهان است، ایران در جایگاه شصتم قرار دارد. ایران. از نظر راه اندازی تجاری رتبه ۱۲۹ و از نظر کیفیت نظارتی رتبه ۱۳۰ را دارد، در حالی که ایران در شاخص نیروهای مهندسی در رتبه سوم جهان قرار دارد.

وی ادامه داد: مذاکرات با صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی و خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در مجموع مثبت بوده است.

محمدمهدی شریعتمدار، رئیس هیئت مدیره انجمن فین تک نیز با انتقاد از ورود رگولاتوری گفت: جایی که نهاد برای کنترل و تنظیم وارد بازار می شود، یک بازار است، رگولاتور قدرت دارد، قانون می گذارد، جریمه می کند. فعالیت‌ها را به حالت تعلیق در می‌آورد و اگر بخواهد وارد هر لایه‌ای از بازار شود، چه در طراحی و تولید محصول، چه در خرده‌فروشی‌ها و عمده‌فروشی‌های خود. در سطح پایین نگه داشته شده است.”

وی در ادامه توضیح داد که موضوع ارتباط فین تک با بیمه مرکزی یک موضوع غیر بازاری است که اساسا قابل درک نیست.

محمدرضا فرحی مدیرعامل بیمه بازار به عنوان یکی از فعالان حوزه اینشورتک در این نشست گفت: بحث ایجاد سوئیچ در سال هایی که آیین نامه بازاریابان اینترنتی تدوین شد مطرح شد. در همان زمان، ما گفتیم که این سوئیچ مانند وارد شدن به وسط کار ما است و اگر می خواهید نظارت کنید، باید برعکس باشد.

وی افزود: حداقل ۹ مشکل سیستم را به بیمه مرکزی فرستادیم و منتظر پاسخ بودیم اما پاسخی دریافت نکردیم. ما با اصل نظارت بر دستگاه ناظر مشکلی نداریم، می گوییم نهاد ناظر باید در چارچوب قوانین الزام آور، قانون تجارت و سایر قوانین عمل کند، بنابراین موارد انحصار به عنوان ورود نهاد ناظر در تجارت است. ، بی توجهی به مدل کسب و کار و “کار ما و مواردی از این دست منجر به شکل گیری اقتصاد دانش بنیان نمی شود.”

بهاره شریفیان، مدیرعامل بیمه دات کام نیز در این نشست گفت: بسیاری از فرآیندها و نوآوری های کنونی در فناوری و فروش در بیمه با راه اندازی سوئیچ آمیتیس مشکل دارند. ما نمی گوییم که آمیتیس رقیب ماست و داریم. حضور این شرکت مشکلی ندارد، اما اجبار بیمه مرکزی به همکاری با ما باعث ایجاد انحصار می شود.»

به گفته شریفیان، با راه اندازی سوئیچ آمیتیس، بسیاری از فرآیندهای جاری و نوآوری های فناوری و بازار در فروش بیمه به استارت آپ ها مختل خواهد شد.

همکی ولی پورپوری مدیرعامل ازکی در ادامه این نشست گفت: زمانی که بحث سوئیچ بیمه مرکزی مطرح شد ابعاد این پروژه اصلا مشخص نبود و فقط به ما گفته شد که قصد داریم به شما کمک کنیم تا کار خود را راحت تر انجام دهید. … «ما در آن زمان مخالفتی نداشتیم. با گذشت زمان و در مذاکراتی که با بیمه مرکزی داشتیم، شاهد فعالیت های متعددی در بیمه مرکزی بودیم که منعکس کننده همکاری هایی که به ما وعده داده شده بود، نبود.

مدیران آی تول نیز در راه اندازی سوئیچ به بیمه مرکزی اعتراض کردند.

سیستم آمیتیس

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟