نماینده مجلس: داوطلبان نگهداری از سگ باید مجوز بگیرند – پایگاه خبری مدرا


گزارش اتاق خبر مدرا; عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از وصول طرح حمایت از حقوق عامه در برابر حیوانات خطرناک در کمیسیون قضایی و قضایی مجلس خبر داد و گفت: در این طرح داوطلبان سگ های نگهبان علاوه بر درخواست مجوز، باید قبول کنند. هزینه های نگهداری و مسئولیت آن. در صورت رهاسازی جوجه ها مجازات خواهند شد.

مجتبی ذوالنور بررسی این طرح را بیش از دو ماه به طول می انجامد و جزئیات آن را تشریح کرد و گفت: جلسات متعدد کمیسیون قضایی و قضایی با حضور نهادهای ذیربط از جمله خیریه، دامپزشکی، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات برگزار می شود. ، سپاه، وزارت کشور، شورای شهر و شهرداری و جلسات مربوطه تشکیل شد و پس از بازنگری های فراوان، کلیات این طرح به اتفاق آرا در کمیسیون تصویب شد.

وی افزود: بررسی جزئیات طرح در کمیسیون مربوطه نهایی شده و به محض تایید جزئیات در کمیسیون برای بررسی در صحن علنی مجلس در دستور کار قرار می گیرد. لذا با توجه به شرایط ملتهبی که در قربانی شدن دو کودک بیگناه و جریحه دار شدن احساسات عمومی به وجود آمده است، برای احترام به افکار عمومی و همچنین رفع سریعتر این موضوع، در نظر داریم گزارش کمیسیون را به شورای حکام ارائه کنیم. بر اساس ماده ۱۰۰ آیین نامه داخلی مجلس با امضای پنجاه نماینده خواستار رسیدگی به این طرح بدون ردیف در صحن مجلس هستیم. اما در نهایت نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای بررسی و تصویب طرح مشخص کنیم، زیرا این موضوع در اختیار هیئت مدیره است.

ذوالنور در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص هزینه های رهاسازی سگ های ولگرد در کشور، تصریح کرد: از میزان هزینه های ذکر شده اطلاع دقیقی ندارم، اما نمونه های زیادی از جمله جمع آوری، واکسیناسیون و … وجود دارد. علاوه بر این، ما با پدیده آزاد شدن سگ ها توسط افرادی که خود صاحب سگ هستند مواجه هستیم و می بینیم که بسیاری از مردم مسئولیت توله های زاده شده از سگ های خود را نمی پذیرند و آنها را رها می کنند و اینگونه شاهد فجایع هستیم. همانطور که ما قربانیان کودکان هستیم. بنابراین این موضوع در قانون تعریف شده است که داوطلبان نگهداری از سگ علاوه بر درخواست پروانه، باید هزینه های نگهداری را بپذیرند و مسئولیت آن را بر عهده بگیرند و در صورت رهاسازی توله ها با جریمه مواجه خواهند شد.

وی ادامه داد: در این راستا کمیته هایی در هر شهرستان با محوریت دادستان و با حضور نمایندگان محیط زیست، دامپزشکی، شهرستان و جهاد کشاورزی و شهرداری تشکیل می شود تا به درخواست افراد و ارگان ها برای نگهداری سگ پاسخ داده شود. (مثلا آزمایشگاه های علمی، نگهبان کارخانه، چوپان و …) تا پس از بررسی شرایط، مجوزهای مربوطه به این افراد اعطا شود.

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره برخی موضوعات از جمله صادرات سگ که امروز در برخی رسانه ها شنیده می شود، گفت: در این طرح تولید و پرورش سگ انجام می شود. ممنوع است، اما اگر کسی بخواهد به نظر ما صادرات سگ های موجود که قابل نگهداری نیستند به کشورهای دیگر ممنوع نیست، بلکه حتی آنها را تشویق می کنیم، زیرا علاوه بر جلوگیری از هزینه های تحمیلی از جمله جمع آوری و نگهداری از سگ های ولگرد. ، نمی توان سگ ها را در کشور نگه داشت. همچنین تضمینی برای حقوق این حیوانات خواهد بود. زیرا حیوان در اسلام حقوقی دارد و باید به سرنوشت این حیوانات جمع آوری شده اعم از غذا و شرایط نگهداری و … فکر کرد و البته نباید به گونه ای باشد که به حیوان آسیبی وارد شود. بنابراین موضوع صادرات این سگ ها یکی از راهکارهای موجود مورد حمایت ماست.

نماینده مردم قم در شورای اسلامی در پایان از استاندار، بخشداران و بخشداران استان که به گفته وی علاوه بر پیگیری وقایع، برای جمع آوری اینها تلاش می کنند، تشکر کرد. حیوانات ولگرد برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی گفت: پیگیری های لازم در رابطه با حادثه اخیر از جمله کنترل دوربین های محل حادثه در حال انجام است و ممکن است کسانی که در این زمینه سهل انگاری کرده اند. تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.