نوری قزلجه: نتیجه حذف ارز ترجیحی تورم بیش از ۴۰ درصدی و افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت در برخی اقلام بود – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا تا چند روز دیگر سالگرد روزی است که ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی توسط رهبری تنفیذ و در شورای اسلامی به طور رسمی افتتاح شد تا وی که در یک سال گذشته به عنوان رئیس دولت سیزدهم انتخاب شد. انتخابات با مشارکت کمتر از ۵۰ درصد فعالیت خود را برای تحقق وعده های بلندپروازانه خود آغاز کرد. اما چون پیش از انتخابات برای بسیاری از مردم قابل پیش بینی بود، دولت نه تنها نتوانست برخی از مشکلات را حل کند، بلکه با نوع حضور خود در مذاکرات هسته ای، شرایط مشکلات را با وضوح بیشتری نمایان کرد.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد در شورای اسلامی با بیان اینکه آقای رئیسی و همکاران به وعده هایی که داده بودند عمل نکردند به بررسی دلایل بحران های کنونی و همچنین راه های برون رفت از آن پرداختند. . دوره سخت:

* به نظر شما مردم باید به افزایش روزافزون قیمت ها عادت کنند؟

ایران کشوری است که ظرفیت های زیادی دارد. کافی است مسئولان همت خود را افزایش دهند و همچنین در تصمیم گیری ها همه جوانب را در نظر بگیرند تا بتوانیم از آنچه در اختیار داریم برای حل مشکلات اقتصادی استفاده لازم را ببریم. این واقعیت که مردم بیشتر و بیشتر نگران معیشت خود هستند چیزی نیست که بتوانیم به راحتی از آن چشم پوشی کنیم.

*مشکل چیه؟ با این حال جان مردم واقعا در خطر است.

ایران همواره تحت شدیدترین فشارها از سوی آمریکا و متحدانش است و آنها از هیچ تلاشی برای مقابله با ایران دریغ نمی کنند. همین که تحریم ها همچنان وجود دارد و کشور ما فرصت حضور حداقلی در تجارت جهانی را تجربه می کند کافی است تا خزانه کشور به خودی خود تبدیل به یک بحران شود. البته در این شرایط هم می توانیم با مدیریت صحیح و البته حمایت مردمی کمی شرایط را بهتر کنیم. واقعاً غیرقابل تحمل است که دریافت دارو برای مردم سخت شده است و بیماران برای درمان خود مشکل دارند. به نظر من همه دستگاه ها اعم از دولت، مجلس و… باید همه دست به دست هم بدهند و مردم را از این روزهای سخت راحت کنند.

* ریشه بحران ها را جدا از تحریم در چه مواردی می توان دید؟

وقتی بحران جسورانه می شود به این معنی است که بسیاری از کارها و تصمیمات اجرایی اشتباه است. اینکه دولت تصمیم گرفت ارز ترجیحی را حذف کند، تحریم هستیم، برخی از وزرای دولت نتوانستند کارنامه قابل قبولی داشته باشند، اینکه دلال ها همچنان دارند برای دلال ها فضا ایجاد می کنند و… همه اینها باعث شده است. تأثیر مستقیم بر ظهور بسیاری از مشکلات فعلی. با این توضیح، اصلاح ساختار و رفع مشکلات ذکر شده نباید مشکل باشد. کافی است با واقع بینی تلاش کنیم تا بتوانیم گره های اقتصادی را باز کنیم. هنوز نمی دانیم حذف ارز در شرایطی که با تورم بالای ۴۰ درصد مواجه هستیم، نه تنها نمی تواند مشکل را حل کند، بلکه باعث ایجاد موانع بیشتر و در نتیجه گران شدن کالاهای مصرفی می شود. این تصمیم حتی باعث شد تا در برخی اقلام شاهد افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت باشیم. هنوز دیر نشده و باید تصمیم عاجل برای مدیریت داخلی ارز اتخاذ شود.

*در ابتدای گفتگو به تحریم اشاره کردید. به نظر شما نمی توانیم رویه بهتری در مذاکره داشته باشیم؟

همه می دانند که دلیل اصلی مشکلات اخیر تحریم است. بنابراین وقتی تیم سیاست خارجی دولت با طرف‌های هسته‌ای دور یک میز می‌نشیند، باید در نظر داشته باشد که هیچ چیز مهم‌تر از دغدغه‌های معیشتی مردم نیست. البته متاسفانه گروهی همچنان مخالف برجام هستند و هرگونه مذاکره را محکوم می کنند. حرف من به این گروه این است که اگر بدانید چه خسارتی به کشور و مردم وارد می کنید، حتما از سنگ پرانی دست بردارید. به طور کلی باید به خاطر داشت که منافع ملی را نمی توان با هیچ چیز مبادله کرد. یعنی رفع دغدغه مالی مردم از رقابت سیاسی و منافع جاری مهمتر است و باید در اولویت باشد. امیدوارم حداقل در موضوع هسته ای همه گروه ها دور هم جمع شوند تا انشالله این مشکل بزرگ برای همیشه حل شود.

* افزایش نارضایتی مردم همزمان با سالگرد دولت سیزدهم بود. اساساً دولت چقدر به این ناهنجاری ها کمک می کند؟

نیازی به خرید نیست، با مراجعه حضوری، ثبت نام در قرعه کشی شرکت می کنید

مسلم است که آقای رئیسی و همکارانش به وعده های خود عمل نکردند. حتی به نظر من خودشان هم می دانند که عملکردشان به گونه ای نیست که بتوانند دفاع کنند. یعنی اگر کار مفیدی انجام می شد الان مردم اینقدر زجر نمی کشیدند. باز هم می گویم سخت بودن دارو برای بیماری هضم نیست.

* به همین دلیل بحث استیضاح داغ است؟

استیضاح یک ابزار قانونی در دست نمایندگان برای اصلاح امور است. اما استیضاح هزینه هایی دارد. بنابراین بهتر است رئیس جمهور با تصمیم خود تصمیم به ترمیم کابینه بگیرد تا از این پس شاهد مدیریت موثر باشیم.

* تقصیر دولت است یا شرایط؟

ما نمی‌توانیم دولت یا وضعیت موجود را به تنهایی عامل مشکلات بدانیم. کشور ما در دنیا حرف های زیادی برای گفتن دارد و به همین دلیل استعمار تصمیم می گیرد با تهدید و محدودیت مانع تحقق اهداف ما شود. البته دولت نقاط ضعفی هم دارد که قابل کتمان نیست. بنابراین تاکید می‌کنم هم در حوزه دیپلماسی و هم در حوزه مدیریت داخلی باید تلاش بیشتری داشته باشیم تا به سلامت از این دوران سخت عبور کنیم.

* اینکه مجلس و دولت ریشه در اصولگرایی دارند، می تواند بر تعامل این دو نهاد مهم تأثیر بگذارد؟

اگر این بحث روی چیزها تأثیر بگذارد، می تواند آسیب های زیادی به همراه داشته باشد. اصولگرا بودن و اصلاح طلب بودن به هیچ وجه نباید در قضاوت ما در مورد نحوه اداره کشور نقش داشته باشد. مجلس یازدهم مانند مجلس دهم گذشته تمام تلاش خود را برای قانون گذاری و نظارت دقیق و کارشناسی به کار می گیرد تا بتواند به توسعه کمک کند. با این حال معتقدم دولت باید تغییرات لازم را مطرح کند تا هزینه کمتری برای بهبود وضعیت بدهیم.