هدف ما سرنگونی دولت اوکراین اوست


روسیه: هدف ما سرنگونی زلنسکی و دولتش استبه گزارش گروه بین الملل دفاع پرس، وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) اظهار داشت: هدف از جنگ با اوکراین سرنگونی دولت ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین است.

به گزارش سایت اینترنتی اسرائیل تایمز، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در نشست اتحادیه عرب در قاهره پایتخت مصر شرکت کرده بود، گفت که روسیه قصد دارد زلنسکی و دولت او را سرنگون کند.

لاوروف گفت: هدف روسیه کمک به مردم اوکراین برای رهایی از رژیمی است که کاملاً ضد مردمی و ضد تاریخی است.

وی توضیح داد: مردم روسیه و اوکراین به زندگی مشترک خود ادامه خواهند داد، ما قطعا به مردم اوکراین کمک خواهیم کرد تا رژیمی را که کاملاً ضد مردمی و ضد تاریخی است، از بین ببرند.

لاوروف روز یکشنبه نیز اظهار داشت: در ضمانت هایی که توافق مینسک داده بود، وحدت اوکراین تضمین شد. رژیم کی یف به تعهدات خود در توافقنامه مینسک عمل نکرد و در عوض سعی در نابودی آن داشت و اتحادیه اروپا نیز به هیچ وجه برای جلوگیری از این اقدام مداخله نکرد.

لاوروف با انتقاد از اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا حتی نسبت به نقض توافقنامه رژیم کی یف و همچنین وضعیت دونباس ابراز نگرانی نکرده است.

روسیه از ۵ مارس گذشته (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرده است. این تحول چند روز پس از آن صورت گرفت که مسکو رسما استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی‌کردن اوکراین» و «نجات‌زدایی» این کشور اعلام کرد.

روسیه بارها درباره گسترش ناتو در اروپا به ویژه مرزهای آن هشدار داده است. روسیه معتقد است که بحران کنونی در اوکراین به دلیل سیاست خصمانه و روسوفوبیا رخ داده است. ولادیمیر پوتین پیشتر گفته بود که مسکو گزینه های مختلفی برای پاسخ به تحرکات ناتو و گسترش این اتحاد نظامی غربی به سمت شرق دارد.

انتهای پیام/۱۳۴