واکنش امیر عبداللهیان به اظهارات برخی مقامات عرب


وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ایران با آغوش باز و اولویت دادن به همسایگان در سیاست خارجی خود، روابط با همسایگان خود را تقویت می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ایران با آغوش باز و اولویت دادن به همسایگان در سیاست خارجی خود، روابط با همسایگان خود را تقویت می کند.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در توئیتی درباره تحکیم روابط با همسایگان خود نوشت: ایران دستان خود را به سوی خود باز می کند و در سیاست خارجی خود برای تقویت روابط با همسایگان خود اولویت را به همسایگان خود می دهد. ایران بر مسئولیت کشورهای منطقه در برقراری امنیت و ثبات و همکاری های سازنده و ثمربخش در راستای شکوفایی و توسعه همه جانبه اقتصادی منطقه تاکید می کند.

اخیرا مقامات چندین کشور عربی برای ایجاد و گسترش روابط خوب با ایران ابراز امیدواری کرده اند. محمد بن سلمان وارث عربستان سعودی در نشست اخیر جده که با حضور سران آمریکا و کشورهای عربی منطقه برگزار شد، گفت که از ایران دعوت می کنیم با کشورهای منطقه همکاری کند. منطقه

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان نیز در حاشیه نشست جده در سخنانی تاکید کرد: مذاکرات با ایران مثبت بوده اما هنوز به هدف خود نرسیده است. ما می خواهیم با ایران روابط عادی برقرار کنیم و دست عربستان همچنان به سوی ایران دراز است. در این نشست چیزی به نام ناتوی عربی مطرح نشد و نمی دانم این نام را از کجا آورده اند.

وی تاکید کرد: راه حل های دیپلماتیک تنها راه حل تعامل با ایران است، ما قویا به ابزارهای چند جانبه اعتقاد داریم و از حل و فصل اختلافات از طریق سازمان های بین المللی حمایت می کنیم.

همچنین انور قرقاش، مشاور رئیس دولت امارات در امور دیپلماتیک اخیرا در گفت و گو با رویترز تاکید کرده است که ابوظبی قصد ندارد هیچ محوری علیه هیچ یک از کشورهای منطقه به ویژه ایران ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه کشورش خواهان رویارویی با ایران نیست، خاطرنشان کرد: ابوظبی به دنبال اعزام سفیر به تهران و از سرگیری روابط با ایران است.

این مقام اماراتی گفت: از هر طرحی که بدون هدف قرار دادن کشور ثالث از ما محافظت کند، استقبال می کنیم.

وزیر امور خارجه اردن نیز اخیرا بر ضرورت ایجاد روابط حسنه بر اساس حسن همجواری میان کشورهای عربی و ایران تاکید کرده است.