واکنش قیمت طلا به تصمیمات آمریکا در اجلاس سران ۷


به گزارش فلیپ؛ پس از جنگ اوکراین و تحریم های روسیه؛ ایالات متحده و چند تن از متحدانش قصد دارند در هفتمین اجلاس سران، واردات طلا از روسیه را ممنوع کنند. در پی انتشار این خبر، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۴۷ درصد افزایش به ۱۸۳۵ دلار و ۳۹ سنت رسید.

ایالات متحده، بریتانیا، ژاپن و کانادا قصد دارند واردات طلا از روسیه را در جریان اجلاس G7 ممنوع کنند. بنابراین قیمت این فلز گرانبها امروز افزایش یافته است.

افزایش قیمت طلا در پی سیاست های آمریکا

دولت انگلیس در بیانیه ای با تاکید بر نقش کلیدی لندن در تجارت طلا گفت: این اقدام پیامدهای جهانی خواهد داشت و طلا را از بازارهای رسمی بین المللی حذف می کند؛ بنابراین توانایی رئیس جمهور روسیه برای افزایش درآمد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

تجارت بین روسیه و لندن از زمان آغاز تحریم های غرب پس از حمله اوکراین به این کشور تقریباً به نصف کاهش یافته است. انجمن بازار شمش لندن، که استانداردهای بازار فلزات گرانبها را تعیین می کند، پالایشگاه های طلای روسیه را در ماه مارس از لیست معتبر خود حذف کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز روز سه شنبه ممنوعیت واردات طلا را اعلام خواهد کرد. شهروندان ایالات متحده از انجام معاملات مرتبط با طلا با بانک مرکزی، صندوق ثروت ملی و وزارت دارایی روسیه منع شده اند.

در حالی که تحریم های غرب علیه روسیه بازارهای اروپا و ایالات متحده را به طلا، دومین استخراج کننده بزرگ فلزات گرانبها در جهان، بسته است، گروه هفت روابط خود را با روسیه، دو مرکز تجاری اصلی جهان، لندن و نیویورک، قطع کرد.

لندن یکی از مهمترین مقاصد فلزات گرانبهای روسیه بود. ۱۵ میلیارد دلار طلای روسیه که سال گذشته وارد لندن شد، ۲۸ درصد از کل واردات طلای بریتانیا را به خود اختصاص داد.

سایر فلزات مانند مس، نیکل و پالادیوم همچنان از روسیه صادر می شود. در همین حال، صنعت طلای روسیه به دنبال گزینه های جدید فروش مانند صادرات به چین و خاورمیانه است که اعضای گروه هفت نیستند.

نقره امروز با ۱.۱۹ درصد افزایش به ۲۱.۴۱ دلار رسید، در حالی که پلاتین با ۰.۷۹ درصد افزایش به ۹۱۸.۲۴ دلار رسید.

پایان داستان