ورق استیل ۳۰۴ و بررسی فرایندهای ساخت و ویژگی های مربوط به آن


قیمت ورق استیل ۳۰۴ و بررسی فرایندهای ساخت و ویژگی های مربوط به آن

ورق استیل ۳۰۴ چیست؟ اولین سوالی که می توانید از خودتان بپرسید این است که ورق استیل ۳۰۴ چیست؟ پس از آن که ماهیت این ورق استیل را به خوبی درک کرده و متوجه شدید، می توانید به راحتی به فرایندهای ساختی که برای آن استفاده می شود و همچنین ویژگی هایی که مربوط به این نوع از گرید فلز است، پی ببرید. یکی از موارد و موضوعات مهم در این زمینه آن است که گریدهای مختلف فلزات را بشناسید و ویژگی های مهم آن ها را بدانید. در ادامه در خصوص این موارد و موضوعات هرچه بهتر و واضح تر صحبت خواهیم کرد.

اولین سوالی که لازم است به آن پاسخ دهیم این است که ماهیت ورق استیل ۳۰۴ چیست؟ این ورق به نوعی فولاد ضد زنگ گفته می شود که اساس فرایند تولید آن بر پایه برخی از تغییرات همچون افزایش میزان کروم و کاهش میزان کربن موجود در آن است که بر گرید پایه ۳۰۲ است. در نهایت این ورق استیل را در گروه فولادهای ضد زنگ سری ۳۰۰ که بان ما آستنیتی نیز شناخته می شوند، طبقه بندی می کنند.

به دلیل وجود کربن کم در این ورق های استیل، می توانید ببینید که رسوب کردن کاربید کروم که به دلیل جوشکاری رخ می دهد و همچنین حساسیت این ورق ها به خوردگی های بین دانه ای، بسیار کاهش پیدا کرده است.

یکی از مزیت هایی که ورق استیل ۳۰۴ دارد آن است که بلافاصله پس از جوشکاری کردن آن ها، می توانید از آن ها استفاده کنید؛ اما ورق های استیل گرید ۳۰۲ چنین ویژگی را ندارند، زیرا پس از جوشکاری باید به طور حتم یک مرحله عملیات حرارتی آنیلی را بر روی آن اجرا کنید که میزان مقاومت ورق استیل به خوردگی به حد کافی حفظ شود.

ممکن است در مبحث ورق استیل ۳۰۴، ورق استیل ۳۰۴L را نیز بشنوید. این نوع از آلیاژها در حقیقت از همان شاخه ۳۰۴ هستند اما نوع کم کربن گرید ۳۰۴ را تشکیل می دهند. آن ها به دلیل حداقل میزان کربنی که دارند، عملا اجازه رسوب کاربید ناشی از جوشکاری را نیز نمی دهند. ورق های استیل L304 را می توانید بلافاصله پس از جوشکاری استفاده کنید، در محیط های تحت تنش شدید نیازی به عملیات حرارتی آنیل ندارند و خواص مکانیکی از جمله استحکام کششی، استحکام تسلیمی و همچنین کمی سختی بیشتر از ورق استیل ۳۰۴ را نیز از خود نشان می دهند.

نحوه ساخت ورق استیل ۳۰۴

نحوه ساخت ورق استیل ۳۰۴ و به طور کلی هر فلز دیگری نیازمند پشت سر گذاشتن چندین مرحله مهم است. این مراحل را می توانیم به صورت خلاصه به شکل زیر بیان کنیم.

ذوب مواد اولیه خام

در مرحله اول متریال ها و عناصری که لازم است تا برای ساخت آلیاژ مورد استفاده قرار دهند را در ابتدا باید ذوب کنیم. ذوب کردن این مواد نیز به این شکل است که با توجه به نسبت هایی که از پیش تعیین شده است، این مواد را در کوره ها قرار می دهیم و آن ها را به نقطه ذوب می رسانیم. معمولا از کوره های الکترونیکی به جای کوره های قدیمی استفاده می شود و همین موضوع سبب می شود تا این مرحله چیزی بین ۸ الی ۱۲ ساعت طول بکشد.

کربن زدایی

مرحله دوم در ساخت استیل ضد زنگ با نام کربن زدایی شناخته می شود. این مرحله مربوط به حذف کردن مقادیر اضافی کربن بوده و می تواند سبب پدیدار شدن آلیاژهای مختلفی از استیل شود. این موضوع به دلیل درجات مختلفی است که در حذف کربن رخ می دهد. میزان کربن حذف شده می تواند بر روی مقاومت کششی و پایداری نیز موثر باشد.

هم زدن

مرحله سوم با نام هم زدن و یا تنظیم کردن شناخته می شود. این مرحله نیز به منظور کمک به بالا بردن کیفیت نهایی محصول می شود و می تواند به شما کمک کند تا قسمت های خاص استیل را حذف کنید. این مرحله در حقیقت به جهت مطمئن شدن از کیفیت یک دست در تولید نهایی است و در همین مرحله است که تمامی مشخصات و ویژگی های استیل مورد تقاضای کاربران تعیین می شود.

فرم دهی به فلز

مرحله چهارم که با نام فرم دهی فلز شناخته می شود، در حقیقت مربوط به سرد کردن فلزات می شود. مرحله سرد کردن فلزات نیز با فرایند نورد گرم آغاز می شود که هنوز فولاد در دمای کریستال شدن خودش قرار دارد. فرایند نورد داغ که در این مرحله انجام می شود و سبب می شود فولاد مورد نظر ما محکم و زمخت شود.

آنیلینگ

فرایند پنجم با نام فرایند آنیلینگ و یا همان علمیات حرارتی شناخته می شود. این مرحله را به منظور از بین بردن تنش های داخلی و همچنین اصلاح خواص مکانیکی فولاد انجام می دهند.

برش و شکل دهی

مرحله بعدی نیز با نام برش و شکل دهی شناخته می شود که فولاد تولید شده را شکل داده و به اشکال دلخواه برش می دهند. 

ترکیبات شیمیایی ورق استیل ۳۰۴

در خصوص ترکیبات شیمیایی ورق استیل ۳۰۴ باید بدانید که این ورق ها می توانند شامل عناصر مختلفی شوند. هر کدام از این عناصر می توانند سبب افزایش و یا کاهش یکی از خاصیت های این نوع آلیاژ شوند.

شناخت کاربرد ورق استیل ۳۰۴ یکی از موارد مهمی است که لازم می دانیم در خصوص آن صحبت کنیم. با شناخت کاربردهای این فولادهای ضد زنگ مسلما می توانی استفاده های بهتری را نیز از آن داشته باشید.

به طور کلی می توان گفت که ورق استیل ۳۰۴ در زمینه های مختلفی کاربرد دارد و همین گستردگی کاربردهای این ورق است که تا استفاده از آن تا این حد رواج دارد. این نوع از فولاد ضد زنگ را در ساخت مخازن و همچنین تجهیزات مربوط به تولید، نگهداری و حمل مواد غذایی مختلف، انواع نوشیدنی ها و همچنین مواد شیمیایی گوناگون و مخصوص استفاده می کنند که شامل صنایع غذایی و شیمیایی می شود.

حوزه دیگری که از این ورق های ضد زنگ استفاده می کنند مربوط به حوزه ساختمان سازی است. این این قسمت نیز ورق استیل ۳۰۴ را برای مبدل های حرارتی، شوفاژخانه ها، لوله کشی های سرتاسری آب و…به کار می برند. به دلیل ضد زنگ بودن این ورق ها می توانید آن ها را در نمای خارجی ساختمان ها نیز مشاهده کنید. استفاده از ورق های ۳۰۴ در حوزه تولید لوازم خانگی هایی که خطر زنگ زدگی در آن ها وجود دارد نیز رایج است.

حوزه صنعت همچون پالایشگاه های نفت، گاز، کارخانه های تولید کاغذ و خمیر کاغذ و…نیز از این ورق های استیل بی نصیب نبوده و استفاده های گسترده و زیادی از آن ها دارند.

جمع بندی

مواردی که در توضیح ویژگی های مربوط به ورق استیل ۳۰۴ بیان شد را می توانید در خصوص انتخاب ورق استیل مناسب خود در نظر بگیرید. ورق های استیل ۳۰۴ دارای ویژگی های مخصوص به خودشان هستند و همین موضوع سبب می شود تا هر کدام از آن ها برای یک کاربرد مناسب باشد. می توانید هم برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و هم خرید کاملا ساده و راحت، به شرکت فلز کالا با نشانی اینترنتی www.felez.org مراجعه نمایید.

رژیم لاغری سریع