پوشش ۹۰ درصدی پیشگیری از تنبلی چشم در کشور – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، علی محمد قدری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه ارائه خدمات تنبلی چشم با اشاره به تفاهم نامه بین بنیاد ۱۵ خرداد و موسسه خیریه کشور برای پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان ۳ سالگی. تا ۶ سال سال ها گفت: ۳۰ سال است که موسسه خیریه وجود دارد و برای پیشگیری از عوارض معلولیت که کودکان را در آینده در معرض خطر قرار می دهد، برنامه غربالگری تنبلی چشم را اجرا می کند.

وی افزود: امیدواریم این تفاهم نامه با تشکیل گروه هایی در جوامع فقیر کشور به زودی شروع به کار کند و افراد شناسایی و معاینه شوند و در مرحله بعد کسانی که نیاز به عینک یا جراحی دارند معرفی شوند.

رئیس سازمان خیریه در پاسخ به این سوال که تفاوت این تفاهم نامه با بررسی های گذشته این سازمان چیست، گفت: با وجود اینکه بهزیستی دفتر مهمی مانند پیشگیری از معلولیت دارد و معاینات متنوع و زیادی دارد، اما این تفاهم نامه به کنترل موضوع کمک می کند. معلولیت در کشور در مرحله شناسایی . تفاوت این تفاهم نامه با غربالگری های خود سازمان اجتماعی در سیستم اجراست که تمامی هزینه ها توسط ستاد اجرایی فرمان امام پرداخت می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار کودک در طرح غربالگری تنبلی چشم شناسایی و شرکت کردند و شناسایی و تحت نظر قرار گرفتند و خدمات ثانویه دریافت کردند. باید گفت پیشگیری از تنبلی چشم در کشور ۹۰ درصد پوشش دارد.