پیام تحرکات دیپلماتیک ایران؛ آغوش باز تهران برای «منطق» در منطقه


پیام تحرکات دیپلماتیک ایران؛  آغوش باز تهران الف

به گزارش گروه رسانه های دیگر دفاع پرس، میدان دمشق و خیابان های اطراف وزارت امور خارجه این روزها زیر نظر خودروهایی با پلاک دیپلماتیک است. فرودگاه مهرآباد در یک ماه گذشته شاهد نشست و برخاست هواپیماهای مقامات ایرانی برای سفر به کشورهای منطقه بوده است.

این دو صحنه در کنار مکالمات تلفنی، تابستان گرمی را در روابط ایران با جهان رقم زد و نشان داد که جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگری مصمم به تثبیت روابط گرم خود از یک سو و احیای روابط سرد با برخی از کشورهای کشور است. . . از سوی دیگر، به جای نقش آن، آن را در معادلات منطقه ای جسورتر از همیشه می کند.

قطر؛ واسطه معتبر

دوحه در ۲ سال گذشته به دلایل زیادی تلاش کرده وزن سیاسی خود را در توسعه منطقه افزایش دهد و در این راستا سیاست میانجیگری بین ایران و غرب در پیش گرفته است. برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ایران، اروپا و آمریکا در ۷ و ۱۸ تیرماه، سفرهای متعدد مقامات قطری به ایران، استقبال گرم امیر قطر از آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، همه اینها نکته به یک پیشنهاد خاص؛ دوحه به دنبال نقشی گسترده است و ایران به دنبال میانجی قابل اعتماد است. در راستای این نیاز دوجانبه، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر روز چهارشنبه ۲۴ تیرماه به ایران سفر کرد. ۲۲ اردیبهشت امسال شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر میهمان آیت الله رئیسی بود.

وزیر امور خارجه قطر در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود، اعتماد ایران به میانجیگری دوحه را ستود و از حمایت دوحه از به نتیجه رسیدن مذاکرات منطقه ای خبر داد.

پیام ایران به جهان، طرف‌های مذاکره کننده برجام و سایر کشورهای منطقه در نشست خبری امیر عبداللهیان که سه محور جداگانه داشت، اعلام شد: وزیر امور خارجه به طرف‌های مذاکره یادآور شد که ایران هیچ الزامی خارج از برجام ندارد تا تاکید شود. که برجام مستلزم آن است و خود منطق شکست نخواهد خورد.

امیرعبداللهیان توضیح داد: ایران مطالبات و مطالبات زیاده‌روی ندارد، اما مصمم است تضمین‌هایی بگیرد، آمریکا باید متعهد شود که جمهوری اسلامی ایران از مزایای کامل توافق ۲۰۱۵ برخوردار شود، این چیزی است که تاکنون طرف آمریکایی توانسته است. ما را از تحقق آن مطمئن نمی کند.

امیر عبداللهیان همچنین در خصوص ضرورت تقویت سازوکارهای منطقه‌ای و همکاری‌های درون منطقه‌ای برای تاکید بر اهمیت قرار گرفتن سیاست منطقه‌ای ایران در دستور کار سیاست خارجی گفت‌وگو کرد. روابط دوجانبه دوحه و تهران نیز در این نشست خبری مورد توجه وزرای امور خارجه ایران و قطر قرار گرفت و بر گسترش روابط سیاسی و اقتصادی تاکید ویژه شد.

سوریه و آغاز همکاری های پس از جنگ

روابط تهران و دمشق یکی از راهبردی ترین روابط دو پایتخت در چهل سال اخیر بوده است و دو کشور نیز با روزهای سختی روبرو بوده اند. در نبرد دمشق با داعش و تروریست ها جمهوری اسلامی را در کنار خود داشت و از این رو می توان نقش ایران را در آینده سوریه مهم دانست. در سفر اخیر امیر عبداللهیان به دمشق این روابط راهبردی نیز مورد توجه قرار گرفت. ایران در تلاش است تا مشکل ایجاد شده بین سوریه و دمشق را حل کند و سفر امیر عبداللهیان به ترکیه و سپس سوریه در همین راستا ارزیابی می شود. ایران در تلاش است تا پایگاه خود را در اقتصاد سوریه پس از جنگ تقویت کند و با ماجراجویی های رژیم صهیونیستی در این کشور روبرو شود.

چشم انداز روابط با عربستان سعودی

رفع سوء تفاهم ها در سیاست منطقه ای را می توان توصیفی ساده از انگیزه آغاز و ادامه مذاکرات با عربستان در دولت سیزدهم دانست. مذاکراتی که شواهد حاکی از موفقیت روزافزون آنهاست و سطح مذاکرات حتی به وزرای خارجه دو کشور نیز رسیده است. میزبان این گفتگو عراق است و بغداد به خوبی از نتایج مثمر ثمر این مذاکرات برای منطقه و عراق آگاه است. روابط خوب و یا حتی قابل قبول تهران و ریاض بسیاری از چالش ها را در خاورمیانه قابل حل می کند و این عامل رضایتمندی کشورهای غرب آسیا است.

به همین دلیل فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، از تمایل بغداد برای آشکارسازی و ارتقای سطح گفت‌وگو بین ایران و عربستان و حتی خواستار گسترش آن به سایر کشورها شد و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن به این کشور سفر کرد. به عربستان سعودی و سپس ایران رفت و در این دو سفر به بحث صلح و ثبات در منطقه پرداخت.

سیگنال های مثبت از مصر

نزدیک به چهار دهه تنش یا سردی در روابط تهران و قاهره، تعطیلی سفارت‌خانه‌ها و ارتقای روابط دیپلماتیک در سطح دفتر حافظ منافع، دو کشور مسلمان را چنان از خود دور کرده است که نیاز به معاشرت بیشتری دارند. . و صبر برای نزدیک شدن دوباره با این حال سیگنال های مثبتی از طرفین در این زمینه به خصوص در هفته اخیر مشاهده شده است.

پس از سخنان فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، از آغاز مذاکرات اردن-ایران و قاهره در تهران؛ حدس های زیادی در این زمینه آغاز شده است. امیرعبداللهیان در پاسخ به این گمانه زنی ها، اگرچه از عدم مذاکره مستقیم با طرف مصری صحبت کرد، اما تاکید کرد که روابط تهران – قاهره به نفع دو کشور و دو ملت است. بیانیه تسلیت و همدردی احمد حافظ سخنگوی وزارت امور خارجه مصر با خانواده های قربانیان زلزله هرمزگان و آرزوی بهبودی عاجل در عرف بین المللی رایج است، اما قابل تامل است. مثبت سیگنالی که قاهره در شرایط فعلی توصیف کرده است

ترکیه، همسایه ای که نمی توانی ترک کنی

برهم زدن روابط تهران و آنکارا طرح مشترک رژیم صهیونیستی و تعدادی از کشورهای اطراف برای معادل سازی دو کشور قدرتمند منطقه با یکدیگر است. این طرح شوم تاکنون به دلیل نظارت های دو طرف با شکست مواجه شده است و جمهوری اسلامی ایران همچنان همسایه شمال غربی خود را شریک استراتژیک تجاری و سیاسی و میزان تجارت دو میلیارد و ۷۴۲ میلیون دلاری دو کشور می داند. نشانه روشنی از این آگاهی است. این متقابل است. هوشیاری آنکارا در برابر ماجراجویی های رژیم صهیونیستی در منطقه مهمترین خواسته تهران از همسایه است تا نبض امنیت منطقه در دست کشورهای منطقه و تامین شود. در این راستا، سفر بعدی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به تهران، ممکن است پیشرفتی باشد.

آذربایجان؛ فصل عبور از سوء تفاهم ها

آغاز به کار دولت سیزدهم در پاییز سال گذشته مصادف با درگیری های جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر مناطقی از مرزهای مشترک بود. اختلافی که برخی مداخلات به روابط تهران و باکو و دو کشور کشیده بود روزهای پرتنشی را سپری کرده بود.

راهبرد وقت وزارت امور خارجه، نقشه‌های تل‌آویو علیه تهران در باکو را خنثی کرد، از این رو روسای جمهور دو کشور برای رفع سوءتفاهم‌های موجود در حاشیه این دیدارها اقدام کردند. نتیجه این طرح ایران به گفته «جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان رفع سوء تفاهمات بین دو کشور بود و بایراموف از سفر قریب الوقوع «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان خبر داد. به ایران

همکاری های منطقه ای با تحقق پروژه های مشترک، ورود شرکت های ایرانی به شهرهای صنعتی و مناطق آزاد تجاری جمهوری آذربایجان، همکاری در زمینه انرژی و ترانزیت از جمله برنامه هایی است که باکو و تهران برای بهبود وضعیت خود در دستور کار دارند. . روابط اقتصادی

برجام؛ منتظر دیدگاه منطقی غرب هستیم

بخشی دیگر از سفرهای دیپلماتیک مردان دیپلماسی ایران در یک ماه گذشته در حوزه برجام و مذاکرات هسته ای بوده است. دور جدید مذاکرات کوتاه بود و در دوحه قطر برگزار شد.

جمهوری اسلامی ایران در این گفتگو به دنبال رساندن مطالبات خود به نماینده ترویکای اروپا و آمریکا در چارچوبی مشخص بود. الزاماتی که نه فراتر از برجام است و نه زیر آن. اینکه جمهوری اسلامی خواهان وعده های شفاهی و غیرقابل کنترل طرف های ناقض برجام نیست یا به دنبال ایجاد و ایجاد سازوکار مشخصی برای رفع تحریم ها علیه اقتصاد خود نیست و یا نمی خواهد به الزامات خارج از ضوابط و مقررات توجه کند. منطق در مورد قدرت دفاعی آن بیش از حد نیست و این موضوع باید به وضوح برای غرب توضیح داده شود.

همانطور که علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای و همچنین امیر عبداللهیان تاکید می‌کنند، جمهوری اسلامی هرگز از میز مذاکره خارج نمی‌شود، اما تسلیم خواسته‌های خارج از منافع خود نمی‌شود. بنابراین آغوش خود را به روی هر نوع استدلال منطقی که از سوی طرف های مذاکره اعلام و اعمال می شود، باز کرده است. باز هم این تنها محدود به مذاکرات هسته ای با غرب نیست، بلکه هر کشور مستقلی اگر خواهان رابطه مبتنی بر احترام و منطق متقابل باشد، می تواند طرف مذاکره و رابطه با جمهوری اسلامی شود. ایران چیزی جز منطق و عدالت جهانی نمی خواهد و این خواسته را غیرمنطقی نمی داند. به همین دلیل است که از هرگونه ابتکار در این زمینه استقبال می کند و آماده تفاهمی است که بتواند منافع او را تامین کند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/۹۱۱