پیش بینی هفتگی بورس/ آیا امیدی به سقوط بورس وجود دارد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریورماه منفی ۲.۴۵ درصد بود. بازده ماهانه شاخص در شهریورماه نیز منفی ۴.۸۷ درصد ثبت شد که حاکی از بیشترین کاهش ماهانه شاخص از ابتدای سال است. بازده ماهانه شاخص هم وزن نیز منفی ۰.۳۲ درصد ثبت شد.

ارزش معاملات سهام خرد همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریور میزان معاملات سهام تنها ۲۲۰۰ میلیارد تومان و میانگین روزانه این متغیر ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

اکثر کارشناسان بر این باورند که تحریم ها و بلاتکلیفی در مذاکرات هسته ای برجام مشکل اصلی اقتصاد کشور و بورس است. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند افزایش ریسک سرمایه گذاری که در سال های اخیر به دلیل تحریم ها بر اقتصاد ایران تحمیل شده است، انتظارات سهامداران از سود را افزایش داده است که نتیجه ای جز کاهش نسبت قیمت به سود نداشته است. از بازار سهام احیای برجام، اما اولاً کاهش ریسک های سرمایه گذاری، بازار سهام را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب تر کرد و می تواند رونق واقعی این بازار را به همراه داشته باشد.

پیش بینی بازار سهام در روز شنبه

با شرایط فعلی و تعطیلات قبل از بازار، انتظار می رود بازدهی سه روز معاملاتی هفته منفی باشد. البته این منفی به اندازه هفته گذشته نیست، می تواند نیم تا دو درصد منفی باشد که نسبت به هفته های گذشته کمتر است.

البته احتمالا ارزش و حجم معاملات کاهش یافته و تا حدودی کمتر از سطح فعلی خواهد شد. بر اساس تجزیه و تحلیل آمار دو فصل اخیر بورس نشان می دهد که بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی نخواهد داشت و در صورت گشایش در برجام می تواند باید گفت فصل سرد بورس کمی گرم خواهد شد. اما در کل بورس یخ زده است.