چه چیزی باعث خونریزی بینی می شود (و چگونه می توان آنها را متوقف کرد)


فهرست مطالب[Hide][Show]

خونریزی بینی (اپیستاکسی) به دلیل تراکم بالای عروق خونی در بسیاری از بزرگسالان و کودکان یک اتفاق رایج است. خوشبختانه خونریزی بینی معمولاً به راحتی در خانه متوقف می شود. اما وقتی با خونریزی های مکرر یا مزمن روبرو می شوید ، ممکن است این سال برای شما پیش آید که آیا داروهای طبیعی وجود دارد که می تواند در وهله اول از وقوع آن جلوگیری کند. من کمی حفاری کردم و نکات و ترفندهایی را برای شما ارائه کردم.

علل خونریزی بینی

خونریزی بینی زمانی رخ می دهد که خون از یک یا هر دو سوراخ بینی جاری شود. شایع ترین دلیل خونریزی بینی ضربه موضعی است. این می تواند ناشی از صدمات خفیف مانند ضربه زدن توپ به صورت ، افتادن و برخورد با بینی یا موارد مشابه باشد. این نوع ضربه برای بچه هایی که تمام روز بیرون از خانه بازی می کنند (همانطور که باید!) معمول است.

علت دیگر خشک شدن غشاهای مخاطی است. هوای خشک می تواند غشاهای مخاطی را تحریک کرده و باعث ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن شود که می تواند منجر به خونریزی بینی شود. ارتفاع زیاد می تواند به این خشکی کمک کند.

عفونت بینی یا سرماخوردگی یا سرماخوردگی نیز ممکن است به خونریزی بینی و همچنین مواد خارجی موجود در سوراخ های بینی کمک کند.

اگر سوراخ های بینی در حال حاضر خشک یا ترک خورده است ، برداشتن بینی نیز می تواند به خونریزی بینی کمک کند.

در موارد نادر ، تومورها ، ناهنجاری های عروقی ، بیماری های کبدی ، اختلالات خونریزی و سایر مسائل جدی پزشکی می توانند در خونریزی بینی مقصر باشند. علاوه بر این ، کودکانی که بیماری مزمن دارند و از داروها استفاده می کنند ممکن است خونریزی بینی بیشتری داشته باشند. برای رد این موضوع ، مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

علت خونریزی مزمن بینی در کودکان چیست؟

خونریزی مزمن بینی اغلب در اثر چیدن بینی همراه با خشک شدن مخاط و یا سایر تحریکات در مجاری بینی ایجاد می شود. اگر کودک شما خونریزی بینی مکرر دارد ، با یک پزشک مشورت کنید تا مشکلات اساسی را رد کنید. مرطوب نگه داشتن بینی فرزند شما اغلب تنها کاری است که باید برای کاهش خونریزی بینی انجام شود. اغلب خونریزی بینی به راحتی متوقف می شود و نشان دهنده مشکل جدی نیست. با این حال ، ایده خوبی است که با پزشک گوش ، حلق و بینی مشورت کنید تا مشکلات اساسی را رد کنید.

چگونه خون دماغ را متوقف کنیم

دو نوع خون دماغ وجود دارد – قدامی و خلفی. خونریزی بینی قدامی از قسمت جلوی بینی (معمولاً از غشای خشک ، برداشتن بینی و غیره) می آید در حالی که خونریزی بینی از قسمت اعماق داخل بینی (بیشتر در اثر ضربه) ایجاد می شود.

اگر شما یا فرزندتان دچار خونریزی بینی شده اید ، اولین قدم های شما به شرح زیر است:

 • از کودک بخواهید راست بنشیند. این به کاهش فشار در رگ های بینی کمک می کند.
 • سر کودک را کمی به سمت جلو ببرید. این به کاهش بلع خون کمک می کند که می تواند معده را تحریک کند.
 • از کودک بخواهید به آرامی بینی خود را بکشد تا خون اضافی از سوراخ های بینی خارج شود.
 • برای بستن هر دو سوراخ بینی (حتی اگر فقط یکی از آنها خونریزی می کند) از انگشت شست و سبابه (یا فرزند خود را برای استفاده از آنها) استفاده کنید. فشار دادن قسمت نرم بینی به فشار آوردن روی ناحیه خونریزی کمک می کند.
 • این کار را برای 10-15 دقیقه ادامه دهید. اگر خونریزی هنوز متوقف نشده است ، فشار را برای 10-15 دقیقه دیگر جایگزین کنید.
 • هنگامی که خونریزی متوقف شد ، به کودک خود کمک کنید بینی خود را لمس یا مالش ندهد.
 • کمپرس سرد روی پل بینی می تواند به محدود کردن رگ های خونی و جلوگیری از خونریزی نیز کمک کند.

این نکات تقریباً به درمان خونریزی بینی در خانه در عرض 15 تا 30 دقیقه کمک می کند.

علاوه بر این ، می توانید یک پنبه را در سرکه سیب آغشته کرده و آن را روی سوراخ بینی خونریزی قرار دهید. تصور می شود که این امر به محدود کردن رگ های خونی کمک می کند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود

خونریزی بینی را می توان به راحتی در خانه متوقف کرد. اما اگر خونریزی بینی فرزند شما با توصیه های فوق متوقف نشد ، سفر یا تماس با پزشک بهترین قدم بعدی است:

 • اگر خونریزی بینی به دنبال آسیب دیگری رخ دهد (مانند ضربه به سر)
 • اگر تنفس مشکل می شود
 • در صورت از دست دادن مقدار زیادی خون
 • اگر خونریزی بینی در کودک زیر 2 سال اتفاق بیفتد
 • اگر بیش از 30 دقیقه طول بکشد حتی با رعایت دستورالعمل های بالا
 • اگر داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنید

اگر تا به حال مطمئن نیستید ، بهتر است در مورد آنچه باید برای خونریزی بینی انجام دهید با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای طبیعی برای خونریزی بینی

خون دماغ می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. این داروهای طبیعی می تواند به کاهش دفعات خونریزی بینی کمک کند و ممکن است به شما در جلوگیری از آنها کمک کند. خون دماغ می تواند برای بچه های کوچک بسیار ناراحت کننده باشد ، بنابراین من همیشه ترجیح می دهم تا زمانی که می توانیم از آنها اجتناب کنم!

پوشش بینی را مرطوب نگه دارید

از آنجا که خشکی و سوزش از علل شایع خونریزی بینی است ، من همیشه ابتدا از اجتناب از خشکی بینی جلوگیری می کنم. این کاری است که من انجام می دهم:

 • از قطره های نمکی یا اسپری بینی استفاده کنید – قطره نمکی یا اسپری می تواند به مرطوب نگه داشتن مجاری بینی در زمان خشک شدن هوا کمک کند. من سالین ژنکسا را ​​دوست دارم چون بدون مواد مصنوعی اضافه شده است. اگر در آن زمان یکی از بچه ها به خونریزی بینی حساسیت خاصی داشت ، حتماً از آنها بخواهم روزانه به مدت چند روز یا یک هفته از اسپری سالین استفاده کنند.
 • مرطوب کننده – مرطوب کننده گزینه دیگری برای کمک به مرطوب نگه داشتن مجاری بینی است. هوای مرطوب غشاهای مخاطی را آرام کرده و شل می کند. مرطوب کننده در اتاق خواب در شب (یا در سراسر خانه در روز) می تواند برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی در زمستان یا اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید مفید باشد.
 • از روان کننده های مرطوب کننده مانند پماد موم یا مرطوب کننده استفاده کنید. این می تواند به ترمیم مجاری خشک پوسته بینی کمک کند.

و البته ، مقدار زیادی آب بنوشید! هیدراتاسیون برای مرطوب نگه داشتن غشاهای مخاطی مهم است.

ناخن کودکان را کوتاه کنید

از آنجا که برداشتن بینی می تواند سوراخ های بینی تحریک شده را تحریک کند ، به کوتاه نگه داشتن ناخن ها کمک می کند تا احتمال آسیب کمتری داشته باشد.

از فعالیت های شدید خودداری کنید

فعالیت شدید می تواند مجاری بینی را تحریک کند. رگهای خونی پاره شده برای بهبودی به 10-7 روز نیاز دارند ، بنابراین بهتر است آنها را به آرامی درمان کنید. تا یک هفته بعد از خونریزی بینی از انجام تمرینات ورزشی ، بلند کردن یا فشار آوردن اجتناب کنید تا ترمیم انجام شود. رعایت این امر برای کودکان دشوارتر خواهد بود اما برای جلوگیری از عود مفید است.

ویتامین K

این ویتامین برای انعقاد مناسب خون ضروری است ، بنابراین مهم است که مطمئن شوید هر روز به میزان کافی از این ویتامین استفاده می کنید. غذاهای حاوی ویتامین K عبارتند از:

 • کلم پیچ
 • اسفناج
 • کلم
 • جوانه بروکسل
 • کلم بروکلی
 • گل کلم

ویتامین K همچنین برای تشکیل کلاژن در بدن مهم است. اگر ویتامین K کافی ندارید ، می توانید مجاری بینی را خشک کنید که می تواند منجر به خونریزی بینی شود ، زیرا کمبود ویتامین K می تواند باعث کاهش کلاژن شود.

اگر دریافت ویتامین K کافی از طریق غذا برای شما مشکل است ، مکمل ها نیز یک گزینه هستند.

ویتامین سی

ویتامین C همچنین یک ماده مغذی مهم برای کمک به خونریزی بینی است. مطالعات نشان می دهد که ویتامین C برای سلامت عروق خونی مهم است. بر اساس مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد ، از تشکیل کلاژن حمایت می کند و التهاب در رگ های خونی را کاهش می دهد.

ویتامین C به راحتی در میوه ها و سبزیجات یافت می شود اما اگر بهبودی مشاهده نکردید ممکن است نیاز به مکمل نیز داشته باشید.

فلز روی

این ماده مغذی همچنین برای سلامت عروق خونی مهم است. در حالی که هیچ تحقیقی مستقیماً آن را با خونریزی کمتر بینی مرتبط نمی داند ، اما به هر حال مقادیر کافی روی دریافت می شود. در این غذاها روی پیدا کنید:

 • گوشت
 • صدف
 • آجیل
 • دانه
 • لبنیات
 • تخم مرغ
 • شکلات تلخ

اگر نتوانید روی کافی از منابع غذایی دریافت کنید ، مکمل ها نیز یک گزینه هستند.

آبیاری بینی

استفاده از گلدان توری برای آبیاری مجاری بینی می تواند به مرطوب نگه داشتن سوراخ های بینی و همچنین حذف گرد و غبار و آوارهایی که باعث تحریک آنها می شود ، کمک کند. این نیز در هنگام ابتلا به سرماخوردگی یا عفونت سینوسی مفید است. یک قابلمه نتی می تواند ترسناک به نظر برسد ، اما هنگامی که به آن توجه کردید ، واقعاً بسیار ساده است. حتی بچه های من از یکی استفاده می کنند!

خونریزی بینی را به راحتی در خانه متوقف کنید

اگر شما یا فرزندتان اغلب خونریزی بینی دارید ، این نکات به شما کمک می کند تا خونریزی بینی را به سرعت متوقف کرده و همچنین تعداد دفعات خونریزی بینی را کاهش دهید. با داشتن تعداد زیادی از بچه ها در خانواده ما ، خونریزی بینی یک اتفاق نادر نیست! اما با استفاده از این داروهای طبیعی ، من همیشه آمادگی برخورد با یکی از این موارد را دارم.

بهترین داروهای خون دماغ شما چیست؟

این مقاله از نظر پزشکی توسط مدیحه سعید ، MD ، پزشک خانواده دارای مجوز هیئت مدیره بررسی شده است. مثل همیشه ، این توصیه پزشکی شخصی نیست و توصیه می کنیم با پزشک خود مشورت کنید.

منابع:

 1. Sharaev PN ، Bogdanov NG ، Iamaldinov RN. Ob obmene kollagena v kozhe pri razlichno؟ obespechennosti organizma vitaminom K [Collagen metabolism in the skin with different vitamin K regimens]به Biull Eksp Biol Med. 1976 ژوئن ؛ 81 (6): 665-6. روسی. PMID: 953299. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/953299/
 2. می ، JM ، و هریسون ، FE (2013). نقش ویتامین C در عملکرد اندوتلیوم عروقی آنتی اکسیدان ها و سیگنال ردوکس ، 19 (17) ، 2068-2083. https://doi.org/10.1089/ars.2013.5205 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3869438/دیدگاهتان را بنویسید