چه چیزی باعث می شود پشه شما را نیش بزند؟


باشگاه خبرنگاران: آلوده شدن به برخی ویروس ها بویی در بدن انسان ایجاد می کند که پشه ها را برای نیش زدن به خود جذب می کند.

محققان می گویند: می دانیم که پشه ها بیشتر جذب بوی موش های آلوده به انگل مالاریا می شوند تا بوی موش های سالم.
سوالی در اذهان علمی مطرح می شود:

در مورد ویروس های منتقله از پشه، مانند دنگی و زیکا – دو بیماری خطرناک رایج در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری – آیا پشه ها جذب بوی بدن بیمار می شوند؟ دنگی می تواند منجر به تب خونریزی دهنده، استفراغ و درد شکم شود، در حالی که زیکا می تواند باعث نقص مادرزادی در رشد جنین و نوزاد شود.

هر دوی این ویروس ها برای رفت و آمد بین انسان ها به پشه ها متکی هستند. بنابراین، آیا فردی که به دنگی یا زیکا آلوده شده است، برای گیرنده های بویایی و لرزان حشره جذاب به نظر می رسد؟

اگر پاسخ مثبت است، چگونگی انجام وظیفه انتقال این ویروس ها – یعنی از یک ارگانیسم به موجود دیگر – را روشن می کند.

Penghua Wang، ایمونولوژیست در دانشگاه بهداشت کانکتیکات می گوید: اگر یک فرد آلوده پشه ها را به دلیل بوی آنها جذب کند، عفونت احتمال انتشار توسط پشه را افزایش می دهد.

وانگ و تیمش قصد داشتند در یک سری آزمایشات در یک مطالعه جدید که در شماره امروز Cell منتشر شد، به این موضوع پی ببرند.

آنها هوا را روی دو گروه موش دمیدند – یکی آلوده به دنگی یا زیکا، دیگری نه – و پشه ها روی بوی موش های آلوده انباشته شدند.
وانگ نتیجه می گیرد: این دو ویروس می توانند بوی بدن افراد را تغییر دهند تا آنها را برای پشه ها جذاب تر کنند. آنها این کار را با تغییر میکروبیوم پوست انجام می دهند تا باکتری ها بو تولید کنند.

نوشین امامی، زیست‌شناس بیماری‌های عفونی در دانشگاه گرینویچ لندن، که در این تحقیق شرکت نداشت، اشاره می‌کند که موش و انسان موجودات متفاوتی هستند. می گوید: خیلی چیزها در بدن ما با بدن موش فرق دارد.

با این حال، شایان ذکر است که به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان دریافتند که پشه ها به طور مشابه جذب بوی افراد مبتلا به دنگی می شوند.

یافته های این مطالعه جدید همچنین یک درمان احتمالی را پیشنهاد می کند. پس از دریافت مکمل خوراکی ویتامین A به موش‌های آلوده که میکروبیوم آنها را به حالت سالم‌تری بازگرداند، اشتهای پشه‌ها کاهش یافت.

وانگ می گوید، کمبود ویتامین A در کشورهایی با درآمد کم و متوسط ​​رایج است، به ویژه در کشورهایی که بیماری های منتقله از طریق پشه مانند این دو ویروس شایع هستند.

او امیدوار است تحقیقات آینده بررسی کند که آیا افزایش اضافی ویتامین A می تواند احتمال نیش پشه را در افراد حساس کاهش دهد یا خیر.