چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟ چربی اشباع شده به اضافه قند


بسیاری از مردم می پرسند چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود و فکر می کنند باید از کلسترول در غذا خودداری کنند. با این حال، عامل اولیه برای سلامت ما مصرف کلسترول نیست، بلکه مصرف چربی های اشباع شده است، زیرا چربی اشباع شده با افزایش LDL و کاهش HDL، سطح کلسترول را مختل می کند.

کلسترول یک ماده مومی شکل و چربی مانند است که برای ساختار سلول های ما و همچنین تولید ویتامین D و هورمون هایی مانند تستوسترون و استروژن ضروری است. بدن ما با خوردن حدود یک گرم در روز کلسترول بیشتری نسبت به مصرف ما تولید می کند. بدن ما حدود ۸۰ درصد از نیاز ما را در کبد و روده می سازد.

اگر فردی دارای غلظت بالایی از LDL و غلظت پایین HDL باشد، خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می یابد. این به این دلیل است که آنها به سادگی کلسترول زیادی را که بدن استفاده می کند بازیافت نمی کنند. بنابراین کلسترول در خون انباشته می شود. اگر کلسترول بیشتری از طریق غذا بخوریم، بدن ما با آن سازگار می شود و تولید کلسترول را کاهش می دهد. ما به کلسترول به عنوان بخش مهمی از هورمون‌هایی نیاز داریم که ویتامین D، غشای سلولی، عملکرد مغز، سیستم عصبی، ترمیم پوست، آبرسانی و محافظت از پوست و همچنین تشکیل اسید صفراوی را تشکیل می‌دهند.

کلسترول به طور طبیعی در چربی های لبنیات، جگر و گوشت مغز حیوانات و همچنین ماهی در هنگام خوردن خاویار یافت می شود.

آیا کاهش چربی اشباع از انسداد رگ ها جلوگیری می کند؟

هنگامی که سطوح بالای LDL در خون وجود داشته باشد، خطر ضخیم شدن شریان ها وجود دارد که به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود که اغلب به آن گرفتگی عروق می گویند.

آیا کاهش چربی اشباع برای کاهش کلسترول کافی است؟

وعده‌های غذایی حاوی چربی‌های اشباع شده و کربوهیدرات‌ها با قند خون بالا – غذاهای غنی از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده که به سرعت توسط بدن ما هضم می‌شوند و باعث افزایش قند می‌شوند – می‌توانند LDL را در خون افزایش دهند و در نتیجه خطر تصلب شرایین را افزایش دهند.

پس اینطور مخلوط کردن از خوردن چربی های اشباع شده به علاوه خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده در طول وعده غذایی / میان وعده که باید آن را کنترل کنیم. ترکیب چربی های اشباع شده و غذاهای شیرین خطر ابتلا به تصلب شرایین را به همراه دارد. این همان چیزی است که باعث افزایش کلسترول در خون می شود.

آیا برای خبرهای بد آماده هستید.. غذاهایی که چربی اشباع شده بالایی دارند و شاخص گلیسمی بالایی دارند شامل کیک و کلوچه هستند.

نحوه کاهش چربی در وعده های غذایی

کاهش محتوای چربی وعده های غذایی گام بزرگی در جهت سلامتی بهتر است. چربی به دو طریق وارد غذا می شود:

  1. از طریق یک منبع پروتئین، به ویژه گوشت، لبنیات، تخم مرغ، ماهی روغنی، آجیل و دانه ها. این غذاها حاوی چربی هستند. برخی از چربی ها اشباع و برخی غیراشباع هستند.
  2. از طریق روش های پخت و پز، چه برای سرخ کردن کم عمق یا سرخ کردن عمیق و برشته کردن. وقتی به این روش ها می پزیم چربی یا روغن اضافه می کنیم.

– سرخ کردن کم عمق یا کم عمق

– اعوجاج

– آشپزی کردن

– خورشت

– سرخ کردن

– بریان کردن

روش‌های پختی که در زیر ذکر شده است، چربی بیشتری به غذا اضافه نمی‌کنند و بنابراین گزینه سالم‌تری هستند.

– باربیکیو

– بخار پز کردن

– غلیان

– بلانچینگ

– مایکروویو

– دمیدن سوختگی

– غذای خام

سپس برای جلوگیری از افزایش LDL باید آخرین مرحله حذف قند را برداریم.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/