چگونه احتباس مایعات را به طور جامع درمان کنیم

احتباس مایعات زمانی اتفاق می افتد که بدن آب را به درستی از بدن دفع نمی کند. آب یا مایعات می توانند از رگ های خونی خارج شده و در بافت های بدن جمع شوند. می تواند در شکم، ران ها، صورت، پاها، دست ها، زانوها و مچ پا جمع شود. شدیدترین شکل احتباس مایع به نام ادم شناخته می شود. تغییرات سریع وزن در یک دوره بیست و چهار ساعته اغلب نشانه ای از مشکل احتباس مایعات است.

بیشترین آلرژی های غذایی گندم، لبنیات گاو، گوشت خوک، گوشت گاو و تخم مرغ است و با احتباس مایعات مرتبط است. آلرژی‌های غذایی می‌توانند سیستم‌های بدن را کدر کرده و رگ‌های خونی و کلیه‌ها را از دفع مایعات اضافی از بافت‌ها بازدارند. آلرژی های غذایی با نشت روده و به خطر افتادن سلامت روده مرتبط است. سلامت روده می تواند به دلیل رژیم غذایی ضعیف و کم فیبر/ قند بالا، استفاده از آنتی بیوتیک ها، استرس، HRT، قرص ها و داروهای تجویزی خاص به خطر بیفتد.

کلیه ها مهم ترین اندام هایی هستند که تعادل مایعات را کنترل می کنند. عملکرد ضعیف کلیه می تواند باعث احتباس مایعات شود و اگر نمک زیادی به غذا اضافه کنید و آب کافی ننوشید، پر کردن جیوه زیادی داشته باشید که می تواند باعث تجمع سموم در کلیه ها شود، خوردن قند، پروتئین یا چربی بیش از حد ممکن است رخ دهد. و کمبود ویتامین B6 و منیزیم و سلنیوم دارند.

کمبود پروتئین می تواند باعث احتباس مایعات شود زیرا پروتئین آلبومین را در بدن تامین می کند. آلبومین باعث می شود مایع موجود در بافت ها به داخل رگ های خونی حرکت کند. پروتئین کافی به اندازه پروتئین زیاد مضر است.

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی به ویژه کمبود ویتامین B6، منیزیم و سلنیوم می تواند ریشه مشکلات احتباس مایعات باشد.

داروها می توانند عوارضی مانند این ایجاد کنند. داروهای تجویز شده پزشکی دارای عوارض جانبی هستند که می تواند شامل احتباس مایعات باشد. موارد رایج عبارتند از: داروهای کاهش دهنده فشار خون، دیورتیک ها، ضد التهاب های غیر استروئیدی، HRT، قرص ها، داروهای ضد افسردگی، تزریق انسولین، آنتی بیوتیک ها، ضد قارچ ها و ضد ویروس ها.

زمانی که سم زدایی کبد به خطر بیفتد، زمانی که سلامت روده، یبوست، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و فلزات سنگین وجود دارد، سمیت داخلی ممکن است ایجاد شود. بدن سعی می کند با حفظ مایعات، سموم بدن را رقیق کند.

احتقان لنفاوی باعث می شود بدن آب را نگه دارد. سیستم لنفاوی مایع را از خون فیلتر می کند و سپس به آن اجازه می دهد تا به خون برگردد. از طریق فقدان ورزش یا حرکت، ایستایی لنفاوی زمانی رخ می دهد که مایع راکد شود و در عروق لنفاوی جمع شود.

رگ های خونی نشتی – اگر مویرگ های شما نشت کنند، این اجازه می دهد تا مایع در بافت ها جمع شود. رگ‌های خونی ممکن است به دلیل شوک، عفونت، آسیب فیزیکی (به عنوان مثال کبودی) و کمبودهای تغذیه‌ای، رگ‌های شما را بیش از حد شکننده کنند.

برای متعادل کردن بدن و کاهش مشکلات احتباس مایعات چه کاری می توان انجام داد؟

اگر فکر می کنید آلرژی غذایی دارید – غذاهای زیر را حداقل به مدت ۲ ماه حذف کنید:

۱. قهوه،

۲. شکر، شربت عسل و غذاهای حاوی شکر اضافه شده،

۳. نمک و غذاهای پر نمک یا دودی،

۴. نوشیدنی های غنی از سدیم،

۵. داروها و افزودنی های غذایی

۶. چربی اشباع اضافی

۷. آرد سفید و محصولات آرد سفید

۸. الکل

۹. افزودنی های غذایی مصنوعی

۱۰. آلرژن های بالقوه: گندم، محصولات لبنی، تخم مرغ و مخمر

۱۱. گوشت قرمز، و گوشت سفید غیر ارگانیک

بعد از ۲ ماه، هفته به هفته غذای احتمالی آلرژیک را دوباره معرفی کنید:

تست تخم مرغ، تست مخمر، تست گوشت قرمز، تست لبنیات، تست گندم. اگر واکنش منفی، از جمله سردرد، احتقان سینوسی، خستگی یا احتباس آب دریافت کردید، قبل از پایان هفته متوقف شوید. به احتمال زیاد شما نسبت به این غذا عدم تحمل دارید.

اگر مشکوک به عملکرد ضعیف کلیه هستید، از مصرف نمک زیاد و غذاهای شیرین پرهیز کنید. روزانه حدود ۲ لیتر آب بنوشید. از رژیم غذایی با پروتئین بیش از حد پرهیز کنید. از افزودن نمک به غذا خودداری کنید. توجه داشته باشید برخی از غلات صبحانه حاوی نمک بیشتری نسبت به یک کیسه چیپس هستند.

مطمئن شوید که در هر وعده غذایی مقداری پروتئین مصرف می کنید. این می تواند شامل ماهی، صدف، لبنیات بز و گوسفند، تمپه، آجیل و دانه ها و در صورت عدم حساسیت باشد.

کمبود ویتامین و مواد معدنی – در هر وعده غذایی میوه یا سبزی بخورید. یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی با کیفیت خوب مصرف کنید.

عوارض جانبی دارو – با پزشک خود در مورد میزان ضروری بودن داروهایتان صحبت کنید. با درمانگر تغذیه خود کار کنید تا به آرامی شما را از مواد مخدر جدا کنید.

از الکل، کافئین و غذاهای تصفیه شده و فرآوری شده برای کاهش سموم داخلی خودداری کنید.

روزانه از غذاهای ارگانیک و آب سبزیجات استفاده کنید. پاکسازی روده و کبد گیاهی، کولون، سونا و سونای مادون قرمز به پاکسازی و تجدید بدن کمک می کند. به محصولات پاک کننده خانه سازگار با محیط زیست و محصولات بهداشت شخصی بروید. روده نشتی را درمان کنید. از پر کردن فلز خودداری کنید.

احتقان لنفاوی را با ورزش کاهش دهید. بهترین شکل حرکت برای لنف، مینی ترامپولین است و ماساژ عمیق و همچنین مسواک زدن پوست خشک می تواند کمک کند. ورزش منظم مهم است.

رگ های خونی نشتی می تواند باعث مشکلات مایع شود. در هر وعده غذایی از میوه یا سبزیجات استفاده کنید، از غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده خودداری کنید. اسفناج، کرفس، کلم پیچ، کلم، موز، زغال اخته و زغال اخته را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر