چگونه بیماری تیروئید بر بارداری و باروری تأثیر می گذارد (و چه باید کرد)


فهرست مطالب[Hide][Show]

چیزهای زیادی وجود ندارد که بتوانم بگویم من در این دنیا متخصص هستم. در واقع ، لیست کوتاه شامل کشتن تصادفی گیاهان خانگی و تعویق تا زمانی که 8 بار لباس شویی برای تا کردن دارم.

اما چند مورد دیگر وجود دارد که من پس از سالها کار با آنها به وضعیت متخصص نزدیک هستم: بارداری و بیماری تیروئید. با حدود 5 سال ترکیبی از بارداری و تقریباً دو برابر آن سالها از زمان تشخیص تیروئید ، من راههای سختی را آموختم که چگونه می توان در هر دو راه رفت … مخصوصاً با هم.

بیماری تیروئید + بارداری

بارداری می تواند یک دوران فوق العاده و شادی آور باشد ، هرچند سختی های زیادی هم دارد.

اما جنبه دیگری از بارداری وجود دارد که می تواند دلخراش و ویرانگر باشد … و آن ناباروری و از دست دادن است. من اخیراً یک پست در مورد بیماری تیروئید و وضعیت خود ایمنی که اغلب باعث ایجاد کم کاری تیروئید می شود ، به نام تیروئیدیت هاشیموتو ، به اشتراک گذاشتم. نه تنها می تواند باعث خستگی ناتوان کننده ، اضطراب ، ریزش مو ، ناتوانی در کاهش وزن و موارد دیگر شود – همچنین می تواند باعث ناباروری و بارداری های مشکل ساز شود.

این چیزی است که جامعه پزشکی معمولی آن را تأیید می کند ، اما به نظر نمی رسد منابع خوبی برای زنان باردار مبتلا به بیماری تیروئید وجود داشته باشد. در دوران بارداری و پس از زایمان ، هورمون های ما از طریق صدا زنگ می زنند. این به هیچ وجه چیز بدی نیست ، اما به دلیل مقادیر زیاد تغییرات هورمونی ، می تواند باعث واکنش منفی تیروئید شود.

یک مشکل تیروئیدی تشخیص داده نشده یا به درستی مدیریت نشده است نیز می تواند منجر به عوارض مختلف حاملگی و زایمان شود. در واقع ، بیماری تیروئید درمان نشده شانس تولد زودرس ، پره اکلامپسی ، سقط جنین ، وزن کم هنگام تولد ، کم خونی و حتی مرده زایی را افزایش می دهد.

مشکلات تیروئید: به دنبال چه چیزی باشید

سال ها طول کشید تا تشخیص صحیح داده شود و من از اینکه بچه هایم سالم هستند و بارداری های من خوب بود ، بسیار سپاسگزارم. اما ، من همچنین آرزو می کنم علائم را بدانم و از پزشکان بخواهم چه چیزی را آزمایش کنند.

بیماری تیروئید چیزی نیست که بتوان با آن مشکل داشت ، مخصوصاً قبل و در دوران بارداری. هرکسی که حتی به بیماری تیروئید مشکوک است باید ترجیحا قبل از بارداری یا در اسرع وقت مورد آزمایش قرار گیرد. درخواست کنید تا نتایج را ببینید و مطمئن شوید که پزشک از جدیدترین مراجع استفاده می کند. بسته به نوع تفکر پزشک ، ممکن است از محدوده های مرجع قدیمی استفاده کنند.

5 آزمایش آزمایشگاهی برای درخواست

دکتر ایزابلا ونتز ، خالق مجموعه مستند The Thyroid Secret ، این پنج آزمایش را برای کمک به تشخیص مشکل احتمالی تیروئید توصیه می کند:

  1. هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) – این هورمون هیپوفیز است که سطح هورمون تیروئید را در خون اندازه گیری می کند. وقتی کم است ، ممکن است نشانه این باشد که سطح هورمون تیروئید که از غده تیروئید ساخته می شود بسیار بالا است. وقتی TSH بیش از حد بالا باشد ، ممکن است نشانه این باشد که سطح هورمون تیروئید تولید شده از غده تیروئید بسیار پایین است.
  2. T3 رایگان/T4 رایگان – سطح هورمون های فعال در خون شما را اندازه گیری می کند.
  3. معکوس T3 – این به تعیین اینکه شما مبتلا به پرکاری تیروئید هستید یا کم کاری تیروئید کمک می کند. در موارد کم کاری تیروئید کم و در موارد پرکاری تیروئید زیاد است. معکوس T3 میزان T4 غیر فعال را در بدن اندازه گیری می کند و برای تشخیص کم کاری تیروئید بسیار مفید است.
  4. آنتی بادی های تیروئید پراکسیداز/آنتی بادی های تیروگلوبولین (آنتی بادی های TPO/TG) – آنتی بادی ها را اندازه گیری می کند و یک آزمایش عالی برای تشخیص بیماری است که سالها قبل از آزمایش TSH ظاهر می شود.
  5. سونوگرافی تیروئید – به خصوص اگر پزشک مشکوک به رشد غیرطبیعی است یا اگر بیماری تیروئیدی دارید ، توصیه می شود.

اگر هر یک از این آزمایشگاه ها از محدوده طبیعی خارج شدند ، با پزشک خود همکاری کنید تا بهترین روش ها را برای بازگرداندن آنها در محدوده طبیعی ایجاد کنید. گاهی اوقات ممکن است این دارو شبیه دارو باشد و در موارد دیگر ، مداخلات شیوه زندگی مانند رژیم غذایی ، مکمل و حذف سموم از زندگی شما را می طلبد.

عامل ژن

یک جهش ژنی به نام جهش MTHFR وجود دارد که می تواند تأثیر بسیار زیادی بر بارداری داشته باشد. بسیاری از پزشکان با تحقیقات روی این ژن آشنایی ندارند و این جهش را به عنوان یک خطر تشخیص نمی دهند … اما اینطور است!

تعداد بی شماری از زنان دارای این جهش ژنی هستند و در اینجا به این دلیل ارزش آزمایش دارد. در حال حاضر حتی آزمایش های خانگی وجود دارد که این جهش را آزمایش می کند.

فولات در مقابل اسید فولیک

یکی از بخش های اصلی جهش ژن MTHFR عدم توانایی متیله فولات به طور صحیح (به ویژه در شکل مصنوعی اسید فولیک) است. بنابراین با ورود فولیک اسید به بدن ، فرآوری و جذب نمی شود. زنان باردار روزانه به 400 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند زیرا از نقایص مادرزادی جلوگیری می کند و برای رشد نوزاد ضروری است. با این حال ، اگر شما یک زن دارای این جهش ژنی هستید ، نمی توانید اسید فولیک را به درستی جذب کنید و باید نسخه واقعی اسید فولیک به نام فولات را مصرف کنید.

این یک فاجعه واقعی است که نوزادان مواد مغذی مناسب را دریافت نمی کنند و از عواقب آن رنج می برند به این دلیل که پزشکان علائمی را نشان نمی دهند که می گوید این مادران باید به شکل دیگری (شکل واقعی!) اسید فولیک باشند. شخصاً ، حتی قبل از اینکه بفهمم جهش MTHFR دارم ، یک پرناتال با فرم طبیعی فولات را انتخاب کردم … در هر صورت.

کسانی که دارای این جهش هستند باید اسید فولیک را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند. این نوع مصنوعی فولات است و تمایل دارد در غذاهای فرآوری شده و آردهای غنی شده پنهان شود. بهتر است از جایگزین های سالم تری مانند سبزیجات غنی از فولات و میوه های کم قند مانند توت سیاه استفاده کنید. مصرف بدون گلوتن یکی دیگر از راه های جلوگیری از اسید فولیک است.

من گزینه های بسیار خوبی در اختیار دارم کتاب آشپزی Wellness Mama که شما و خانواده تان ممکن است از آن لذت ببرید.

شعله ور شدن تیروئید در دوران بارداری

شایع ترین شکل پرکاری تیروئید در بارداری بیماری گریوز است. در حقیقت ، از هر 1500 زن ، 1 نفر در دوران بارداری تحت تأثیر قرار می گیرد. این زمانی اتفاق می افتد که سطح hCG واقعا بالا در بدن باشد.

به گفته انجمن تیروئید آمریکا ، شایع ترین نوع کم کاری تیروئید ناشی از بیماری خود ایمنی هاشیموتو است. ATA می گوید: “تقریباً 2.5 of از زنان TSH کمی بیشتر از 6 و 0.4 will TSH بیش از 10 در دوران بارداری خواهند داشت.”

هر دوی این شرایط می تواند تأثیرات نامطلوبی بر مادر و نوزاد بگذارد ، بنابراین رسیدگی به آنها بسیار مهم است. مالکیت سلامتی خود در دوران بارداری برای هر دوی شما ضروری است. اگر در حال حاضر با ناباروری دست و پنجه نرم می کنید یا از سقط جنین رنج می برید ، امیدوار باشید که گام های اثبات شده ای برای بهبود سلامت و افزایش شانس بارداری وجود دارد.

رسیدگی به محرک های تیروئید

یک قدم بزرگ در جهت سلامت تیروئید این است که به سادگی محرک هایی را که می تواند باعث خارج شدن تیروئید از خط شود ، برطرف کنید.

نشت روده

روده نشتی یا نفوذپذیری روده زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند غذا و مواد مغذی را به روش صحیح پردازش کند. در اصل ، روده نشت می کند و غذا و سایر باکتری ها از طریق شکاف ها عبور می کنند و باعث هضم و مشکلات جذب می شوند. اگر مانند من عاشق علم هستید ، ممکن است این مقاله برای توضیح فنی نفوذپذیری روده ای واقعاً مفید واقع شود.

کمبود مواد مغذی

این یکی بزرگ است. بسته به رژیم غذایی ، بسیار آسان است که برخی از مواد مغذی ضروری مانند آهن ، منیزیم ، سلنیوم و ویتامین D. واقعاً کم باشد مشکلات روده همچنین می تواند توانایی بدن را در پردازش موثر این مواد مغذی کاهش دهد.

اگر مشکلی در روده وجود داشته باشد ، مهم نیست که چقدر از این مکمل ها استفاده می کنیم یا غذاهای غنی از مواد مغذی مصرف می کنیم ، بدن نمی تواند همه خوبی ها را از آنها بگیرد. توجه به این امر در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا نیاز به مواد مغذی افزایش یافته است.

اختلال عملکرد آدرنال

استرس جزء عظیمی از رفاه عمومی است. توانایی یا عدم توانایی در کنترل استرس می تواند به طور مستقیم بر سلامت تأثیر بگذارد. بدن ما بر اساس واکنش های ما به شرایط و محیط اطرافمان کورتیزول ترشح می کند. بدن ما می تواند بیش از حد یا بسیار کم بر اساس آنچه که فکر می کند نیاز دارد آزاد کند. وقتی کورتیزول خشک می شود ، وارد حالت خستگی آدرنال می شویم.

علائمی مانند فشار خون پایین ، کاهش میل جنسی ، افسردگی خفیف و احساس خستگی یا بلاتکلیفی همگی می توانند ناشی از اختلال عملکرد آدرنال باشند.

حساسیت های غذایی

آیا تا به حال بعد از غذا احساس تورم یا نفخ کرده اید؟ یا با وجود اینکه سن نوجوانی را به خوبی پشت سر گذاشته اید ، دچار ناراحتی معده می شوید یا دچار آکنه می شوید؟ همه این علائم می تواند نشان دهد بدن شما نسبت به هر چیزی که تازه خوردید حساس است.

حساسیت های غذایی مانند گلوتن ، لبنیات و سویا بسیار رایج هستند ، بنابراین سعی کنید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کرده و برای بهبود عظیمی در احساس خود آماده شوید. گلوتن حتی می تواند باعث نشت روده شود ، بنابراین برای کسانی که سعی در بهبود نفوذپذیری روده دارند ، حذف گلوتن ضروری است.

عدم تعادل قند خون

این یکی با حمایت از آدرنال همراه است. وقتی قند خون را متعادل می کنیم ، می تواند اضطراب و آنتی بادی های تیروئید را کاهش دهد. دکتر ونتز توصیه می کند که کربوهیدرات های تصفیه شده را افزایش داده و چربی ها و پروتئین های خوب را افزایش دهید. پروتئین ها و چربی های خوب تمایل دارند شما را بیشتر راضی نگه دارند و انرژی بیشتری را برای جذب شما فراهم کنند.

سمیت

تجمع سمی نیز در افرادی که با بیماری تیروئید دست و پنجه نرم می کنند شایع است. مواردی مانند هوایی که تنفس می کنیم یا آبی که می نوشیم وجود دارد که می توانیم برای بهبود آن گام برداریم. شاید زمان آن فرا رسیده است که محصولات قدیمی زیبایی و تمیزکننده پر از مواد مضر را تمیز کرده و به روش طبیعی تری برای انجام کارها روی آورید. در اینجا برخی از مراحل عالی کودک برای رسیدن به این هدف آورده شده است.

عفونت ها

درمان عفونت های زمینه ای و رشد بیش از حد باکتریایی مانند کاندیدا ، به ویژه برای کسانی که در بارداری مشکل دارند ، مهم است. محصولات طبیعی زیادی وجود دارد که می تواند به از بین بردن عفونت های روده کمک کند ، اما توصیه می کنم از یک برنامه خوب تحقیق شده و کار با یک متخصص آموزش دیده پیروی کنید. این امر به ویژه برای کسانی که در حال حاضر باردار هستند بسیار مهم است!

ید در دوران بارداری؟

در دنیای کاربردی پزشکی ، مصرف ید یا عدم مصرف آن موضوعی داغ است. برخی از مردم می گویند که شما برای عملکرد صحیح تیروئید به آن نیاز دارید ، در حالی که برخی دیگر با آن مخالفت می کنند. بسته به محل زندگی شما در جهان ، ممکن است نیازی به مکمل اضافی نداشته باشید.

در طی 10-12 هفته اول بارداری ، نوزاد از نظر هورمون تیروئید کاملاً به مادر وابسته است. پس از آن ، کودک کوچک برای تولید هورمون خود به ید نیاز دارد. سازمان بهداشت جهانی 250 میکروگرم در روز از مصرف روزانه ید را توصیه می کند ، با این حال ، در ایالات متحده ، رژیم های غذایی ما معمولاً ید کافی را تأمین می کند ، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا به مکمل اضافی نیاز دارید یا خیر.

پزشک معالج تیروئید را بیابید

این احتمالاً بدون گفتن پیش می رود ، اما یافتن پزشکی که بیماری تیروئید را بشناسد و نحوه تاثیر آن بر بارداری را برای فرآیند بارداری (برای افراد نابارور) و در طول دوران بارداری بسیار مهم است. به دنبال فردی باشید که در مورد تیروئید آگاه باشد و در صورت نیاز به مداخلات شیوه زندگی در کنار داروهای ضروری مراجعه کند.

اگر در تمام این سال ها که بارداری و بیماری تیروئید را با هم مدیریت می کنم ، چیزی آموخته ام ، این است:

شما مدافع خودتان هستید و وکیل کودک خود هستید. اگر مشکوک هستید که چیزی اشتباه است ، صدای خود و فرزند خود باشید. س questionsال بپرسید ، تحقیق کنید و از اینکه از خود دفاع کنید نترسید.

راهنمای بیشتر تیروئید (برای بارداری و بارداری)

مرور همه اطلاعات در مورد تیروئید و بارداری می تواند کمی طاقت فرسا باشد. شما تنها نیستید ، و من می خواهم منبعی را به اشتراک بگذارم که ای کاش سالها پیش داشتم. احتمالاً نام مجموعه ای مستند به نام The Thyroid Secret را شنیده اید ، اما در صورت عدم وجود آن ، اطلاعاتی از دکتر ایزابلا ونتز و ده ها متخصص برتر تیروئید در اختیار شما قرار می گیرد. یک قسمت کامل به باروری و تیروئید اختصاص داده شده است ، بنابراین اگر قصد بارداری دارید ، در حال حاضر باردار هستید یا با تیروئیدیت پس از زایمان دست و پنجه نرم می کنید ، این مجموعه بسیار مفید خواهد بود.

این مقاله از نظر پزشکی توسط دکتر شانی محمد ، دکتر ، هیئت مدیره دارای تاییدیه پزشکی خانواده ، بررسی شده است و بیش از ده سال است که تمرین می کند. مثل همیشه ، این توصیه پزشکی شخصی نیست و توصیه می کنیم با پزشک خود صحبت کنید یا با یک پزشک در SteadyMD کار کنید.

آیا شما یا کسی که می شناسید از ناباروری یا بارداری های پرخطر رنج می برید؟ دوست دارم نظرات شما را در نظرات بشنوم!دیدگاهتان را بنویسید