چگونه در یک ماه انگلیسی را مانند بلبل صحبت کنیم؟


در گذشته شخصیت‌ها و تأثیر گذاران بزرگ زیادی وجود داشتند اما چند نفر از آن‌ها را به یاد دارید! مطمئناً استیو جابز، آبراهام لینکلن یا مارتین لوتر کینگ جونیور را می‌شناسید. به نظر شما وجه اشتراک این افراد در چه چیزی است؟ همه آن‌ها هنر سخنرانی در جمع را به خوبی یاد داشتند و سخنانشان در طول تاریخ مورد احترام افراد زیادی بود. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که برای یک سخنرانی خوب به چه چیزی احتیاج دارید؟

شاید برای تسلط به زبان انگلیسی فریب خورده باشید و مبالغ زیادی را به جاهای مختلف پرداخت کرده باشید! یادگیری زبان مستلزم ماه‌ها تمرین است اما اگر به شما بگوییم برای آموزش زبان انگلیسی در یک ماه روش‌هایی کشف شده و می‌توانید با کمک آن‌ها مکالمه انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید نظرتان چیست؟ آیا برای شروع آماده هستید؟

تکنیک‌های ناگفته درباره آموزش مکالمه زبان انگلیسی

فرقی نمی‌کند در دانشگاه تحصیل می‌کنید، وارد بازار کار شده‌اید، سخنران هستید یا قصد سخنرانی دارید زبان انگلیسی یک نیاز اولیه در عصر اطلاعات است. با یادگیری این مهارت توانایی‌های ذهنی و سواد دیجیتال شما ارتقا پیدا می‌کند. تسلط بر زبان انگلیسی در یک مدت زمان کوتاه بسیار چالش برانگیز است! عوامل متعددی مانند نگرش یادگیرنده، توجه، هدف، زمان، دسترسی به منابع و … وجود دارد که سرعت فرآیند یادگیری را تعیین می‌کند. اگر این پارامترها را به دقت مشخص کنید مطمئناً می‌توانید سریع‌تر به اهدافتان برسید.

 1. تا حد امکان شروع به صحبت کنید

تنها کاری که برای یادگیری زبان انگلیسی در یک ماه باید انجام دهید این است که تا حد ممکن صحبت کردن را تمرین کنید. هیچ کار دیگری نمی‌تواند به این اندازه مؤثر یا مهم باشد. اگر در کشوری زندگی می‌کنید که مکالمه انگلیسی در آن رایج نیست، می‌توانید فرصت‌های دیگری را پیدا کنید به‌عنوان مثال:

 • با فردی که زبان مادری‌اش انگلیسی است دوست شوید.
 • در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید یا معلم خصوصی بگیرید.
 • از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های آموزشی استفاده کنید.
 • در وبینارها و کلاس‌های آنلاین ثبت نام کنید.
 1. هر روز با زبان انگلیسی تعامل داشته باشید

اگر می‌خواهید روان صحبت کنید باید تا حد ممکن با زبان انگلیسی آشنا شوید و هر روز با آن درگیر باشید. تغییرات ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای کمک به خودتان از آن‌ها استفاده کنید:

 • تنظیمات گوشی، رسانه‌های اجتماعی یا موبایلتان را به انگلیسی تغییر دهید.
 • رادیو ماشین را روی حالتی تنظیم کنید که مکالمات انگلیسی را بشنوید.
 • پوشه موسیقی خودتان را با آهنگ‌های انگلیسی پر کنید.
 • مقالات روز دنیا را به زبان انگلیسی بخوانید.
 • با خودتان قرار بگذارید تا از این پس فیلم‌ها یا سریال‌های مورد علاقه‌تان را به زبان انگلیسی تماشا کنید.

به این تکنیک اصطلاحاً “غوطه‌وری” می‌گویند. غوطه‌وری یک راه عالی برای آموزش زبان است و این مهارت را در شما به خوبی تقویت می‌کند.

 1. روی تلفظ کار کنید

تقویت تلفظ مزایای زیادی دارد:

 • اولاً لهجه شما توسط افراد دیگر راحت‌تر درک می‌شود و آن‌ها شما را دست کم نمی‌گیرند.
 • ثانیاً اگر زبان انگلیسی با زبان مادری شما تفاوت زیادی دارد پس می‌توانید با تمرین تلفظ حرکت دهان و زبان را به‌طور درست یاد بگیرید.
 1. به جای حفظ کلمات و عبارات را یاد بگیرید

تسلط بر زبان انگلیسی به این معنا است که بتوانید بدون تردید صحبت کنید. اگر کلمات را یاد بگیرید هنگام ساختن جملات دچار تردید می‌شوید؛ زیرا می‌خواهید چیزهایی که در ذهنتان است را از زبان مادری به زبان انگلیسی ترجمه کنید اما راه بهتری هم وجود دارد. شما می‌توانید بدون ترجمه تک‌تک کلمات به زبان انگلیسی، عبارات را یاد بگیرید و راحت‌تر حرف بزنید. با این کار هنگامی که در حال صحبت هستید، مغزتان نیمی از پاسخ‌ها را از قبل آماده کرده است و می‌توانید بدون مکث، بدون فکر زیاد و با نهایت سرعت حرف بزنید.

 1. سبک زندگی‌تان را تغییر دهید

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تسلط به زبان انگلیسی زندگی در یک کشور انگلیسی زبان است. اگر مصمم هستید که روان صحبت کردن به این زبان را یاد بگیرید، می‌توانید برای چند ماه به چنین کشوری نقل مکان کنید. این کار باعث صرفه جویی در زمانتان می‌شود. با این حال چنین کاری برای اکثر مردم امکان پذیر نیست پس اگر شما هم چنین شرایطی دارید نگران نباشید زیرا راه‌های مختلفی برای تغییر سبک زندگی شما و افزایش سطح زبانتان وجود دارد به‌عنوان مثال:

 • شما می‌توانید صحبت کردن به انگلیسی را در شغلی که هستید تمرین کنید و بخش‌های از مسئولیت روزانه‌تان را به این زبان انجام دهید.
 • سرگرمی‌هایی را پیدا کنید که هم جذاب باشند و هم زبان انگلیسی را به شما آموزش دهند.
 • با دوستان یا اعضای خانواده‌تان هنگام صرف غذا، نوشیدنی، تماشای تلویزیون یا شب نشینی زبان انگلیسی را تمرین کنید.
 • کتاب، رمان، مقاله، مجله، وب سایت یا پیج‌هایی که به زبان انگلیسی هستند و موضوعات مورد علاقه شما را دنبال می‌کنند مطالعه کنید.

همه اینها تغییرات بزرگی را در زندگی شما ایجاد می‌کنند و در ۹۹٪ مواقع باعث تقویت زبان انگلیسی‌تان می‌شوند.

 1. مکالماتتان را برنامه ریزی کنید

این تکنیک از نگاه افرادی که به دنبال آموزش زبان انگلیسی هستند معمولاً احمقانه به نظر می‌رسد اما تسلط بر زبان یعنی این که بتوانید به راحتی درباره هر چیزی که دوست دارید صحبت کنید. کمی برنامه ریزی می‌تواند اعتماد به نفستان را تا حد زیادی افزایش دهد. اگر قرار است به رویداد / جلسه یا دورهمی بروید، می‌توانید قبل از آن برای صحبت کردن برنامه ریزی کنید. 

 1. پادکست گوش کنید

برای تقویت speaking به پادکست گوش دهید. پادکست‌ها علاوه بر این که سرگرم کننده هستند، می‌توانند به تقویت مهارت مکالمه شما کمک کنند. هنگام گوش دادن به این فایل‌ها روی تکرار کلماتی که با آن‌ها مشکل دارید یا برای شما جدید هستند تمرکز کنید. پادکست‌ها speaking و listening را به‌صورت هم‌زمان تقویت می‌کنند.

 • پیشنهاد: اگر هنگام گوش دادن به پادکست‌ها واژگانی را نمی‌دانستید آن‌ها را روی کاغذ یادداشت کنید و بعد از اتمام پادکست آن‌ها را از دیکشنری پیدا کنید. با این کار هم دایره لغاتتان را تقویت کرده‌اید و هم با یادگیری واژگان در زمینه احتمال فراموشی آن‌ها را کاهش داده‌اید.
 1. یک معلم خصوصی بگیرید

اگر برای تسلط کامل به زبان انگلیسی جدی هستید یک معلم خصوصی بگیرید. این راه به طرز چشم گیری باعث پیشرفت شما در زبان انگلیسی می‌شود. ثبت نام در کلاس‌های آموزشی آنلاین و خرید پکیج آموزش زبان انگلیسی محدودیت‌های مکانی یا زبانی پیش روی شما را از بین می‌برد و اجازه می‌دهد تا این مهارت را زیر نظر هر استادی که دوست دارید یاد بگیرید. پیشنهاد ما به شما استاد مرتضی جاوید (مبتکر سریع‌ترین روش یادگیری مکالمه بدون فراموشی با روش Substitution Drill) است. دوره‌های پیشنهادی ما به شرح زیر هستند:

 • پکیج مکالمه انگلیسی و ۱۰۰۰ لغت
 • پکیج ۲۰۰۰ واژه شگفت انگیز
 • پکیج تقویت Writing
 • پکیج تقویت Reading
 • پکیج واژگان تخصصی مهاجرت
 • پکیج واژگان ضروری ارزهای دیجیتال
 • پکیج ۱۲۵ واژه ضروری انتهای کتاب ۵۰۴
 • پکیج ۲۰ راز مگو در یادگیری زبان

به خاطر داشته باشید که یادگیری زبان انگلیسی در یک ماه واقعاً امکان پذیر است. شما می‌توانید به سادگی این مراحل را انجام دهید آنگاه متوجه می‌شوید که چقدر سرعت یادگیری اعتماد به نفس شما بیشتر شده است.

منبع: وب سایت استاد مرتضی جاوید

رژیم لاغری سریع