چگونه واژن سالمی داشته است؟ (12 ترفند ساده)


خشکی واژن از آن دسته اتفاقات ناخوشایندیست که برای هر کسی ممکن است پیش بیاید. اگر تابستان امسال قصد مسافرت دارید اجازه ندهید خشکی واژن تعطیلاتتان را خراب کند. کنار آمدن با درد و خارش واژن در خارج از منزل هیچ اتفاق خوبی نیست ، مخصوصا اگر هوا هم همیشه گرم باشد.

مهمترین چیزی که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که مطمئن شوید از درون بدنتان درست مثل ظاهرتان مراقبت کنید. همانطور که تحت مراقبت پوست و موتین هستید و از پاک کننده ها و مرطوب کننده ها برای مراقبت و تغذیه پوست و مویتان استفاده می کنید ، باید به سلامت واژن نیاز داشته باشید.

5 تا از بهترین ژل های تنگ کننده واژن در ایران

واژن عضو شگفت انگیزی است. این اندام یک مکانیزم داخلی برای پاکسازی خودش دارد. واژن از یک طرف به اندازه ای قوی و سرسخت است که در برابر سختی های زایمان مقاومت می کند و در حال حاضر آنقدر حساس است که به ما اجازه لذت بردن از روابط جنسی را می دهد. ولی گاهی اوقات مشکلات مربوط به واژن واقعا آزار دهنده می شوند. برای همین باید از عضو مهم مراقبت کنیم و سلامتی آن را نادیده نگیریم.

اخیرا دکتر Nighat Arif در لایو اینستاگرامش در این مورد گفت: “درست همانطور که ما صورتمان را مرطوب می کنیم تا تازه و شاداب شود ، باید واژن خودمان را هم مرطوب نگه داریم.”

نکات مهم برای مراقبت از واژن

از آنجایی که مطلب امروز ما درباره روشهای داشتن واژن سالم است ، ما اینجا 10 مورد از بهترین روش ها برای مراقبت از واژن در اختیارتان می گذاریم. این روش ها به خصوصی در تابستان و هوای گرم بیشتر به کارتان می آیند.

1- از رژیم غذایی مناسب برای واژن پیروی کنید

با نوشیدن مقدار زیاد آب ، به خصوص در روزهای گرم و همینطور خوراکی های پر آب مثل خیار می توانم به هیدارته نگه داری و آبرسانی مناسب به واژن کمک کنید. چای سبز نیز خواص فوق العاده زیادی دارد و بر هیدراته نگه داشته واژن ، به جلوگیری از عفونت های ادراری دردناک نیز کمک می کند.

به جز اینها ، غذاهای پروبیوتیکی را مثل ساده ، کیمچی و میسو را فراموش نکنید فراموش نکنید. این غذاها به حفظ تعادل باکتری های سالم در بدن ما کمک می کنند. باکتری های سالم مانع از ابتلای بدن به عفونت مخمری یا عفونت BV (واژینوز باکتریال یا عفونت باکتریایی واژن) باعث می شوند.

2- واژن خود را با صابون نشویید

استفاده از صابون برای شستشوی داخل واژن باعث برهم خوردن تعادل باکتری های سالم و سطح pH در این اندام می شود. می توان قسمت های خارجی و کشاله ران را با صابون بشویید اما برای شستن واژن از صابون استفاده کرد. واژن خودش می تواند قسمت داخلی اش را تمیز کند و نیازی شما کار نمی کنید.

به جز این نمی توانید از دوش های واژینال استفاده کنید ، زیرا این کار تمام باکتری های خوب داخل واژن را از بین می برد و به ابتدای شما به عفونت تبدیل می شود.

3- رابطه جنسی را افزایش دهید

بله ، درست خواندید! ترشحاتی که واژن هنگام تحریک شدن تولید می کند به حفظ رطوبت و کشیدن پوست در این عضو کمک می کند. این مساله از بروز آتروفی واژن به ویژه در خانم های یائسه نیاز می کند. همچنین چند نمونه نشان می دهند که رابطه جنسی می تواند کف لگن را تقویت کند و از افتادگی واژن کمک کند. علاوه بر این ، هر چه رابطه جنسی افزوده اید جنسی تان بیشتر شده است. در واقع این یک بازی دو سر برد است!

4- از حمام حبابی معطر زیاد استفاده کنید

با اینکه مرطوب شدن به مرور زمان و ماندن در حمام حبابی واقعاً لذت بخش است ، استفاده از مکرر از حمام حبابی هم مثل صابون و دوش واژینال تعادل pH واژن را برهم از زندان و این اتفاق رخ داده است عفونت هایی مانند برفک یا واژینوز باکتریایی از آن شده اند. با خارش همراهند.

5- همه موهای اندام تناسلی تان را نتراشید. موهای قسمت خارجی واژن ، شما را در برابر خراشیدگی و زخم حین رابطه جنسی محافظت می کنند

شاید این مورد خیلی باب میلتان نباشد ولی واقعیت این است که موهای ناحیه تناسلی برای سلامت واژن و کل اندام تناسلی تان مورد نیاز هستند. این موها از پوست ظریف در ورودی واژن و اندام تناسلی در مقابل اصطکاک و خراش در رابطه جنسی محافظت می کنند. بنابراین ، با توجه به روز به روز به طرفداران اپیلاسیون بیکینی به سبک “هالیوود” اضافه شده است ، اما حفظ موهای ناحیه تناسلی بسیار بهتر و سالم تر است. به جای تراشیدن یا برداشتن کل این موها ، بهتر است همیشه نظافت را رعایت کنید و موهای این ناحیه را تمیز و مرتب نگه دارید.

6- از روان کننده های طبیعی استفاده کنید

مرطوب نگه داشتن پوست و حفظ سلامتی آن بخش مهمی از روند روزانه مراقبت از پوست ما می شود. اما آیا همین میزان توجه به پوست صورت یا دست و پا را به واژن هم معطوف می کنید؟ واژن ما در طول ماه ترشحات طبیعی مختلف و متغیری تولید می کند. اما تغییرات هورمونی از استرس ، بارداری ، یائسگی و عوامل مختلف دیگر می تواند تعمیر کند این ترشحات را برهم بزند و به خشکی واژن تبدیل شود.

بنابراین همانطور که تحت مراقبت پوست صورت و دستهایتان هستید ، حتماً از یک روان کننده با کیفیت خوب و pH مناسب به عنوان بخشی از روند روزانه مراقبت از واژن خوتان استفاده کنید استفاده کنید. در ضمن قسمت های خارجی واژن را هم فراموش نکن. خشکی واژن نه فقط بخش داخلی این اندام ، حتی لب ها و کلیتوریس را تحت تأثیر قرار داده است. پس حتما از روان کننده (به ژل های روان کننده لوبریکانت می گویند) مناسب برای مرطوب نگه داشتن این قسمت ها استفاده کنید. ژل لوبریکانت چیست؟ عوارض آن و 6 روش استفاده جالب که باید بدانید!

7- تامپون خود را مرتب عوض کنید

استفاده طولانی مدت از تامپون باعث ناراحتی ، ایجاد بوی بد و در بدترین حالت حالت به سندروم شوک سمی می شود. به طور خاص این مورد بسیار نادر است و از هر صد هزار خانم در دوران قاعدگی فقط 1 تا 17 مورد سندروم سند شوک سمی می شوند.

اگر تامپون خود را دیر عوض کنید واژن شما خشک می شوید و خارش می شود. اگر این اتفاق افتاد ، چند ساعت بدون تامپون حذف کرده و از بهداشت و حتی کمی روان کننده استفاده کنید تا احساس کنید. شما باید تامپون خود را در حدود 4 تا 5 بار در روز عوض کنید. بهترین حالت این است که یک شب بدون تامپون باشید و از آن استفاده کنید تا سلامت واژنتان به خطر نیفتد.

8- ورزش کنید تا خون به واژن پمپاژ شود

همه می دانند که ورزش برای سلامتی بدن مفید است ؛ اما آیا این را هم می دانم که ورزش باعث سلامتی واژن می شود؟ ورزش باعث افزایش جریان خون به واژن می شود و تنها به سلامت ماندن آن کمک می کند ، شکل واژن را حفظ می کند که می تواند از افتادگی آن جلوگیری کند. ورزش منظم در حفظ تعادل هورمون ها نیز افزایش است که به نوبه خود باعث سلامت واژن می شود.

9- کف لگن را تقویت کنید

اگر متوجه شدید که بعد از سرفه یا عطسه کردن یا بعد از انجام فعالیت ها ، لباس زیرتان به خاطر یاد آوردن ترشح ناخواسته ادرار خیس می شود ، وقتی آن را دریافت کرد که از تمرینات قوی کف لگن پیروی کنید. این تمرینات برای بهبود کنترل مثانه و افزایش تحریک شما در طول رابطه جنسی کمک می کنند.

وقتی به دستشویی می روید می توانید به طور خودخواسته جریان ادرار را متوقف کنید درست است؟ برای این کار عضلات و ماهیچه های لگن را منقبض می کنید. حالا برای تقویت کف لگن باید همین عمل را انجام دهید. یعنی عضلات لگن را 10 تا 15 بار پشت سر هم منقبض کنید. یادتان باشد باید عضلات لگن را فشرده کنید نه شکم عضلات شکم یا ران.

12- با اندام جنسی تان آشنا شوید

واژن هر کسی با دیگری متفاوت است و هیچ دو نفری کاملا شبیه هم است. درست مثل چک کردن روتین سینا برای اطمینان از اینکه مشکلی وجود ندارد ، باید داخل واژنتان شوید که از نظر وجود واضحی مثل خونریزی های نامنظم ، بوی تند ، ترشح غیرمعمول یا خارش بررسی کنید. اگر هر کدام از این موارد شدید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

علاوه بر این باید به قسمت های خارجی و بیرونی واژن هم توجه داشته باشید و آنها را از نظر وجود دانه ، جوش یا توده بررسی کنید. حتی می توانید به پشت بخوابید و از آینه دستی برای مشاهده کامل همه قسمت های واژن استفاده کنید استفاده کنید. اگر این کار را به طور مرتب انجام دهید من را به محض بروز هر نوع مشکل یا مساله غیر عادی ، خیلی زود آن را بفهمید.

حتما بخوانید: مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط سلامتی نیاز دارند

امیدواریم مطالب این پست برایتان مفید بوده باشد.همیشه شاد و سلامت باشید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید