چگونه کمد های باشگاه ورزشی را به قفل الکترونیکی مجهز کنیم؟


باشگاه‌های ورزشی و مجموعه‌های تفریحی جزء شلوغ‌ترین مکان‌های عمومی هستند. افرادی که در این فضاها تردد دارند؛ بعد از تعویض لباس و پوشیدن لباس‌های ورزشی خود نیازمند یک کمد ایمن و قابل اعتماد برای نگهداری از لوازم شخصی خود هستند. البته همه کمدهایی که در مجموعه‌های ورزشی مشاهده می‌کنید به حدی ایمن نیستند که مراجعین بتوانند با خیال راحت لوازم شخصی خود را ترک کرده و مشغول ورزش شوند. یکی از عواملی که ایمنی این کمدها را به خطر می‌اندازد؛ استفاده از قفل‌های ساده‌ای است که با یک دیلم ساده و مقداری فشار باز می‌شوند یا می‌شکنند. ساختار این قفل‌ها به گونه‌ای طراحی شده که فقط بتواند درب را بسته نگه دارد و در برابر فشار و ضربه مقاومت خاصی ندارد. در نقطه مقابل این قفل‌ها، ابزارهای بسیار مفید و ایمنی نیز وجود دارد که می‌توانند امنیت کمدهای ورزشی را تا حدود زیادی ارتقا دهند. این ابزارهای کاربردی که در ادامه این مقاله بیشتر در مورد آنها توضیح می‌دهیم؛ قفل الکترونیکی یا همان قفل کمد الکترونیکی هستند.

قفل دیجیتال یا همان قفل الکترونیکی چیست؟

قفل‌های الکترونیکی یا دیجیتالی قفل‌های باتری‌داری هستند که برای باز کردن آنها نیازی به استفاده از کلیدهای فیزیکی ندارید. مکانیزم باز و بسته شدن این مدل از قفل‌ها، بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید؛ متمایز از مکانیزمی است که در گذشته روی قفل‌ها استفاده می‌شد. قفل‌های الکترونیکی معمولا یا به وسیله یک ابزار دیجیتالی مانند کارت و دستبند که حاوی رمز مخصوص هستند و یا به وسیله اثر انگشت باز می‌شوند. از این محصولات به عنوان جایگزینی برای قفل‌های مکانیکی معمولی یاد می‌شود که برای باز کردن آنها نیاز به کلید داشتید. این قفل‌ها به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خودکار و خاص که بستگی به کاربرد مورد نظر مشتری دارد؛ یک راه حل امنیتی و خلاقانه هستند.

استفاده از قفل‌های دیجیتال به خصوص برای مکان‌های شلوغ و پرترافیک مانند باشگاه‌های ورزشی و استخرها مزایای زیادی دارد. این قفل‌ها به دلیل مقاومت فیزیکی بالا خود و ضد ضربه بودن، مقرون‌به‌صرفه‌تر از قفل‌های قدیمی کلیدی هستند و نیازی به هیچ کلید فیزیکی ندارند. ضمن اینکه عملکردهای ایمنی دیگر این محصول نیز به شدت می‌تواند روی امنیت کمدهای چنین مجموعه‌هایی تاثیر مثبت داشته باشد. یکی از این عملکردهای فنی و عالی، ثبت سوابق مربوط به این است که چه کسی در چه زمانی به کدام کمد دسترسی داشته است. این ویژگی برای آن دسته از صاحبان مشاغلی که نیاز به پیگیری ورودها و خروج‌ها و دسترسی‌هایی که به کمدها وجود داشته است دارند بسیار مفید است.

اصلی‌ترین مزایای قفل‌های دیجیتال

مهم‌ترین مزایایی که برای قفل‌های الکترونیکی مطرح می‌شوند عبارتند از:

 • نمی‌توان از کلید این مدل قفل‌ها کپی کرد.
 • برای باز کردن تمام قفل‌ها می‌توانید یک رمز انتخاب کرده و از یک ابزار مانند کارت برای ورود و خروج استفاده کنید. بنابراین دیگر نیازی به حمل یک دسته کلید بزرگ ندارید.
 • کد امنیتی که روی این قفل‌ها تعریف می‌شود قابل مشاهده نیست و کلیدها نیز معمولا دارای رمزهای دیجیتالی هستند.
 • اگر کلیدی گم شود؛ به راحتی می‌توانید کد مربوط به آن کلید را از سیستم حذف کنید و نگران ورود افراد غریبه با کلید گم شده نباشید. اگر بعد از حذف کردن کد کلید گم شده از سیستم کسی بخواهد از آن کلید برای باز کردن قفل کمد استخری استفاده کند؛ قفل باز نمی‌شود و با به صدا درآوردن آلارم مخصوص، شما را مطلع می‌کند.
 • نیازی به محافظت از کلیدها نیست. چرا که کلید این مدل از قفل‌ها به صورت کارتی است و اگر کارتی در سیستم ثبت نشده باشد؛ دسترسی به داخل کمد از طریق آن امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 • هر زمان که نیاز داشته باشید می‌توانید رمز تمام قفل‌های نصب شده رو کمد را عوض کنید. حق دسترسی به کمدهایی که مجهز به این مدل قفل هستند را می‌توان به سرعت و به راحتی از طریق نرم‌افزار مدیریت تغییر داد. این تغییرات بعد از اعمال روی نرم‌افزار، به قفل دیجیتال منتقل می‌شوند.
 • به‌روزرسانی از راه دور برای بسیاری از قفل‌های دیجیتال که به نوعی از شبکه متصل هستند امکان‌پذیر است و به کاربر اجازه می‌دهد که حق دسترسی به کمدها را از راه دور کنترل کند.
 • سیستم‌های نصب شده روی این مدل از قفل‌ها، بسیار امن هستند و به سادگی نمی‌توان آنها را از کار انداخت.

همه این ویژگی‌ها سبب می‌شود که قفل‌های دیجیتال، به ویژه برای مکان‌های عمومی مانند سالن‌های ورزشی، استخرها، مدارس، بیمارستان‌ها و… بسیار برتر از قفل‌های مکانیکی باشند. کنترل بر حق دسترسی به کلیدها، عدم نیاز به تعویض قفل در صورت گم شدن کلید و باز شدن همه درب‌هایی که حاوی یک رمز عبور یکسان هستند با یک کلید، مزایایی هستند که مدیران چنین مراکزی همیشه به دنبال آنها می‌باشند.

انواع قفل باشگاهی

قفل‌های کمدی که قابل نصب روی درب کمدهای باشگاهی هستند؛ به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

قفل‌های آفلاین: این قفل‌ها برای انجام عملکرد صحیح خود نیازی به اتصال به سیستم مرکزی یا کامپیوتر ندارند و مکانیزم آنها ساده‌تر است. برای دسترسی به داخل کمدهای تجهیز شده با این قفل‌ها معمولا از تگ و یا کارت استفاده می‌شود. اگر هر کدام از تگ‌های کمدها خراب یا گم شوند؛ امکان حذف دسترسی آنها از روی حافظه قفل وجود دارد.

قفل‌های آنلاین: این قفل‌ها همانطور که از نام‌شان پیداست؛ برای باز و بسته شدن نیازمند اتصال به سیستم مرکزی هستند که به صورت آنلاین با قفل ارتباط دارد. کمدهایی که مجهز به قفل‌های آنلاین می‌شوند؛ از نظر ظاهری بسیار متفاوت از قفل‌هایی هستند که به صورت آفلاین کار می‌کنند. روی بدنه درب این کمدها، اثری از قفل وجود ندارد و فقط چیزی شبیه به یک چراغ LED که نوعی سنسور حرکتی است روی آن مشاهده می‌شود. قفل‌های آنلاین دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارند که با استفاده از یک سیستم کنترلر مرکزی مدیریت می‌شوند. سیستم عملکردی این قفل‌ها به این صورت است که ابتدا بخش سخت‌افزاری رمز وارد شده از سوی کاربر را شناسایی کرده و سپس آن را به قسمت نرم‌افزار ارسال می‌کند. در صورت درست بودن رمز، این قسمت نرم‌افزاری است که به سخت‌افزار قفل فرمان باز شدن را می‌دهد.

مشخصات فنی قفل‌های الکترونیکی باشگاهی

ویژگی‌ها و مشخصات فنی این قفل‌ها که مخصوص درب کمد و کابینت‌های مراکز عمومی هستند؛ بستگی به مدلی دارد که انتخاب می‌کنید. اما گروهی از ویژگی‌ها وجود دارند که در تمام محصولات یکسان هستند. به عنوان مثال انرژی مورد نیاز اکثر قفل‌های دیجیتالی، از طریق باتری تامین می‌شود. برای جلوگیری از اتمام کامل انرژی این منبع الکترونیکی، امکانی روی این قفل‌ها نصب است که بلافاصله بعد از ضعیف شدن باتری این موضوع را از طرق آلارم به شما اطلاع می‌دهد. البته به طور کلی مکانیزم باز و بسته شدن این قفل‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که کمترین میزان انرژی را نیاز دارد. علاوه بر این، شکل ظاهری این محصولات نیز از برندی به برند دیگر متفاوت است. علاوه بر این، این قفل‌ها را می‌توانید در انواع رنگ‌بندی در بازار پیدا کنید.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در زمان خرید قفل الکترونیکی باشگاهی باید به آن توجه کنید؛ نحوه باز و بسته شدن قفل است. بیشتر محصولاتی که در بازار با عنوان قفل الکترونیکی باشگاهی فروخته می‌شوند به وسیله تگ یا کارت باز و بسته می‌شوند. اما در برخی از مدل‌های جدید، امکان رمزدهی اختصاصی برای هر قفل نیز وجود دارد. جنس بدنه و امکانات متفاوت و بیشتر، فاکتور دیگری است که برای خرید یک قفل ایمن باید به آن توجه کنید. اکثر این محصولات مجهز به سیستم ضد شوک و ضد سرقت هستند. این محصول در مقایسه با قفل‌های دیجیتالی معمولی ایمن‌ترند. علاوه بر این، بدنه قفل‌های باکیفیت بسیار مستحکم بوده و عموما از فلز زینک و آلومینیوم ساخته می‌شود. این ویژگی در کنار سایر ویژگی‌ها فنی که داخل قفل تعبیه شده است می‌تواند تا حدود زیادی امنیت مکان ورزشی تحت هدایت شما را ارتقا دهد.

راهنمای خرید قفل الکترونیکی برای باشگاه

چند نکته مهم وجود دارد که اگر در زمان خرید قفل الکترونیکی به آنها توجه کنید؛ می‌توانید تجربه‌ای موفق از خرید خود داشته باشید. این نکات عبارتند از:

 • قبل از خرید، حتما با یک متخصص در مورد نوع قفلی که باید تهیه کنید صحبت کنید. ضمن اینکه بدنه کمدها باید از لحاظ امکان نصب چنین قفل‌هایی بررسی شوند.
 • برندهای معتبر را برای خرید انتخاب کنید. با خرید از یک برند شناخته شده؛ می‌توانید بابت ایمنی کمدها خیال‌تان جمع باشد. ایمنی نیازی است که هر چقدر برای آن هزینه کنید باز هم ارزشش را دارد.
 • جنس بدنه و مکانیزم قفل را بررسی کنید. هر چقدر جنس بدنه قفل محکم‌تر و مکانیزم عملکرد آن پیچیده‌تر باشد؛ محصول از درجه کیفی بالاتری برخوردار است.
 • به خدمات پس از فروش و میزان گارانتی محصول توجه کنید.
 • هزینه نصب را در نظر بگیرید و در مورد این هزینه از فروشنده سوال کنید.

با توجه به موضوعات مطرح شده در این مقاله شاید با خود فکر کنید که خرید و تجهیز کمدهای یک مکان ورزشی به این قفل‌های ایمن پیچیده باشد. اما اینطور نیست. اگر محصول مناسبی را برای خرید انتخاب و با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید؛ این پروسه آنچنان که به نظر می‌رسد دشوار و پیچیده نیست.

رژیم لاغری سریع