ژن انسانی اطلاعات ژن ها را به روشی بهینه کشف می کند


ژن انسانی پارس یک شرکت دانش بنیان است که در ابتدای سال ۱۳۷۵ تاسیس شد و در زمینه ژن فعالیت می کند. دکتر دامون نیشتالی فارغ التحصیل مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف، مدیرعامل این شرکت از سال ۱۳۹۴ وارد دنیای تجزیه و تحلیل و استخراج داده های ژنتیکی شد تا در کشف راز ژن ها موثر باشد. گفتگوی ما با او را دنبال کنید:

ایده ژن انسانی از کجا آمده و در این سال ها چه پیشرفتی داشته است؟

سال سوم دکتری بودم که به من پیشنهاد شد در زمینه توالی یابی DNA کار کنم، ابتدا مخالف بودم اما بعد فعالیت های تحقیقاتی من به همراه دکتر خلج زمینه شکل گیری این ایده شد. متوجه شدیم که نیازهایی در کشور و تفسیر داده ها وجود دارد، کار بسیار پیچیده ای است و حجم زیادی از داده ها را می طلبد. پروژه دکتری من در سال ۱۹۹۵ شروع شد و پس از تحقیقات بازار، ژن انسانی با همین ایده در اوایل سال ۱۹۹۶ تأسیس شد.

دقیقاً چه نیازهایی بود؟

اولین مشکل این بود که خدمات ژنتیکی نیازمند تجهیزات پیشرفته ای بود که کاملاً در خارج از کشور ساخته می شد. در واقع نمونه‌های ژنتیکی ما باید به خارج از کشور ارسال می‌شد و فرآیند به‌طور کامل در آنجا انجام می‌شد. از آنجایی که چالش تحریم ها را هم داشتیم، حتی تفسیر داده ها باید در آنجا انجام می شد. در کنار چالش استفاده از این فناوری‌ها، داده‌های ژنتیکی مانند سایر داده‌ها ارزش بالایی دارد و برای ما مانند نفت است. ما در زمینه تفسیر و نرم افزار داده ها تخصص داشتیم و با دیدن این دغدغه ها و مهارت های کارآفرینی به این فکر افتادیم که وارد حوزه ذخیره سازی و تفسیر داده ها شویم.

ژن انسانی دقیقا چه کاری انجام می دهد و چه خدماتی ارائه می دهد؟

تخصص ژن انسانی تفسیر داده است. ما وارد حوزه انسانی شدیم تا با استفاده از داده های ژنتیکی پیش بینی کنیم. بیماری هایی با منشاء ژنتیکی مانند نابینایی، ناشنوایی، سرطان و … که ممکن است در خانواده فرد سابقه داشته باشد را پیش بینی کنید. از طریق تفسیر داده ها می توان به ژن های معیوب رسید و پس از بررسی این ژن ها در فرد، از بروز این بیماری ها در نسل بعدی جلوگیری کرد. البته در برخی از بیماری ها می توان روش های درمانی و کنترلی موثرتر و خاص تری را برای فرد پیشنهاد کرد.

از سوی دیگر، ژن هر فرد گنجینه ای از درونی ترین اطلاعات آن فرد است و زمانی که این اطلاعات تفسیر شود، می توان توانایی ها و ضعف های ذاتی فرد را پیش بینی کرد و در نهایت می توان روی این توانایی ها سرمایه گذاری کرد. و نقاط ضعف را کنترل کنید. در واقع فرد با شناخت ویژگی های خود می تواند بهترین و مشخص ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت مورد نظر خود انتخاب کند.

به عنوان مثال، به عنوان یک فرد بزرگسال با سبک زندگی خاص، آیا می توانم با مراجعه به ژنوم انسان از بیماری های ژنتیکی در نسل بعدی خود پیشگیری کنم؟

آره. این پاسخ مربوط به حوزه سلامت است. در این فرآیند با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها می‌توان بیماری‌ها و اختلالاتی را که ژنتیک در آن دخیل است شناسایی کرد و از انتقال ظاهر آن‌ها به نسل بعدی و در برخی موارد که با سبک زندگی قابل تغییر است جلوگیری کرد یا به تأخیر انداخت. . . .

نظر پزشکان در این مورد چیست؟

ورود ما به بازار زمانی بود که اولین موج استفاده از این خدمات در دنیا به ایران رسید. در واقع این کار از قبل شروع شده و نیازی به فرهنگ سازی در بین متخصصان نداشتیم. پزشکان این علم را پذیرفتند و متخصصان ژنتیک خدمات خود را به نوعی معرفی کردند. در حال حاضر اکثر صاحب نظران رشته های مختلف در این علم صاحب نظر هستند و آن را تجویز می کنند.

وضعیت بیماری های ژنتیکی در کشور ما چگونه است؟

این آمار بیشتر در منطقه شرق است، مثلاً در جنوب کشور مانند اهواز، خوزستان و … که ازدواج های فامیلی بیشتر اتفاق می افتد، بیماری های ژنتیکی نیز راحت تر به نسل بعدی منتقل می شود و این نکته مهم در انتقال ژن است و باید مورد توجه قرار گیرد.

اما از نظر اختلالات و بیماری های ژنتیکی در کشور ما در شمال کشور سرطان سینه و گوارش بسیار شایع و در جنوب ناشنوایی و بیماری های متابولیک بسیار شایع است. البته منطقه جغرافیایی و نوع تغذیه بر بیماری های ژنتیکی تاثیر دارد. به طور کلی شنوایی، رشد عصبی عضلانی، عقب ماندگی ذهنی و بیماری های متابولیک شایع ترین در کشور است. سرطان ها نیز در کشور رو به افزایش است و سبک زندگی نیز در شیوع این بیماری تاثیرگذار است.

توصیه های Human Gen به مشتریان خود در کدام جهت است؟

ما دو نوع خدمات ارائه می دهیم: اولی تشخیصی و دومی سبک زندگی یا عمومی.

در نوع اول فقط ژن های معیوب شناسایی می شوند و فرد می تواند از انتقال آنها به نسل بعدی جلوگیری کند. در نوع دوم تست هایی وجود دارد که فرد را از وضعیت خود آگاه می کند مانند تغذیه، ورزش، توانایی و مدل شخصیتی فرد. در واقع این پروفایل موقعیت شما را نشان می دهد که در آن قرار دارید و می توانید با توجه به علایق خود نقشه زندگی خود را به بهترین شکل ترسیم کنید. البته در این نوع تست های محیطی نیز موثر است. می توان گفت ژنتیک مانند بال کمکی برای شناخت بهتر است و به تنهایی کار نمی کند.

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

اطلاعات ژنی از هر بافتی قابل دسترسی است، در مدل تشخیصی از نمونه خون به عنوان بافت کامل استفاده می شود و در سایر موارد بزاق دهان کافی است. البته در مواردی انواع تکسچر را برای ما ارسال می کنند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟