کدام ادویه ها برای دستگاه گوارش بدن مفید هستند؟


سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۴:۳۰

ادویه نتى الطلبى

تهران (پانا) – گاهی اوقات افراد فکر می کنند همه ادویه ها می توانند برای دستگاه گوارش و معده خطرناک و دردناک باشند، اما برخی ادویه ها برای هضم غذا بسیار مفید هستند.

همه ما می‌دانیم که گیاهان و ادویه‌ها غذا را بهتر می‌کنند، اما چیزی که ممکن است ندانید این است که قاشق چای‌خوری ادویه‌ای که برای افزودن به غذا انتخاب می‌کنید، منبع غنی دارویی است که می‌توانید از آن برای تسکین درد استفاده کنید. برای معده درد یا بهبود هضم استفاده کنید. . در این قسمت به معرفی چند ادویه برای هضم و هضم بهتر می پردازیم.

۱. زنجبیل

به احتمال زیاد از نوشیدنی زنجبیل یا چای زنجبیل برای ناراحتی معده استفاده کرده اید و می دانید که چقدر موثر است. این گیاه باستانی قرن ها به عنوان یک پادزهر طبیعی برای مشکلات سیستم گوارشی مورد استفاده قرار گرفته است. اگر در مقاله خواص زنجبیل خواندید، زنجبیل ضد استفراغ است و حتی در دوران بارداری و شیمی درمانی به درمان تهوع و استفراغ کمک می کند. زنجبیل همچنین تحرک معده را افزایش می دهد و می تواند سرعت تخلیه معده را افزایش دهد و در نتیجه علائم دیگری مانند سوء هاضمه و نفخ دردناک شکم را تسکین دهد.

۲. زردچوبه

زردچوبه که به دلیل خواص ضد التهابی خود شناخته شده است، می تواند به مشکلات گوارشی نیز کمک کند. شواهد نشان می دهد که زردچوبه ممکن است به عنوان یک درمان کمکی برای بیماری های روده مانند بیماری التهابی روده (IBD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مفید باشد. تحقیقات جدیدی در حال ظهور است که نشان می‌دهد کورکومین، جزء اصلی زردچوبه، می‌تواند به بهبود دیس‌بیوز میکروبیوم روده، که عدم تعادل باکتری‌های روده است، کمک کند.

۳. زیره سبز

این ادویه علاوه بر طعم فوق العاده ای که دارد تاثیر مستقیمی در بهبود علائم IBS دارد. زیره می تواند به طور قابل توجهی درد شکم و نفخ را کاهش دهد و قوام و دفعات مدفوع را در افراد مبتلا به IBS بهبود بخشد.

۴. رازیانه

جویدن دانه های رازیانه بعد از شام از دیرباز به عنوان یک درمان و جادوی گوارشی مورد استفاده قرار می گرفته است. زیرا این گیاه قادر به تنظیم حرکت ماهیچه های صاف روده و کاهش نفخ است. علاوه بر اینها، فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی فراوان و ترکیبات فنلی موجود در رازیانه گفته می شود که دارای فواید ضد التهابی است که در بهبود شرایط گوارشی موثر خواهد بود.

۵. نعناع

یکی از معروف ترین گیاهان و ادویه های مفید برای دستگاه گوارش نعنا است. نعناع فلفلی می تواند به درمان نفخ و بهبود هضم کمک کند، به همین دلیل است که روغن نعناع یک درمان رایج برای افراد مبتلا به مشکلات گوارشی، به ویژه IBS است. نعناع فلفلی با کمک به شل شدن عضلات صاف، کاهش حساسیت احشایی، که می تواند به درد کمک کند، کمک می کند و به عنوان یک عامل ضد میکروبی و ضد قارچی عمل می کند.

۶. گشنیز

پودر گشنیز معطر که امروزه خانم های خانه دار از آن در غذاهای خود استفاده می کنند و به ادویه ای محبوب تبدیل شده است، نه تنها طعم غذا را به بهترین شکل تغییر می دهد، بلکه به بیماری های گوارشی نیز کمک می کند. مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به IBS نشان داد که یک مکمل گیاهی حاوی گشنیز شدت و دفعات درد شکمی، ناراحتی و نفخ را کاهش می دهد.