کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا | بهترین روش درمانی


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالا این مشکل برای شما پیش آمده است که به متخصص قلب مراجعه کرده اید و طی آزمایش کرده اید که گفته اید که کلسترول خون شما بالا رفته و باید درمان شود و شما بسیار نگران شده اید.

اما نگران نباشید جای نگرانی زمانی است که شما رعایت کنید و این کلسترول بالا بماند. اما اگر رژیم غذایی خود را رعایت کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید ، قطع کنید که کلسترول شما کاهش پیدا کرده و احتمال دارد بیماری قلبی در شما کم شود.

در بسیاری از مواقع امکان دارد پزشک متخصص شما برای داروهای کلسترول شما ناندکند ، اما باید رژیم غذایی خود را رعایت کنید و فعالیت بدنی خود را بیشتر کنید تا بتوانید این کلسترول را بالا ببرید تا قلب سالم تری داشته باشید. ما در این مقاله راهنمایی را به شما می خواهیم که باعث می شود سطح کلسترول خود را به تعادل برسانید تبدیل کنید.

اما کلسترول چیست؟

کلسترول به عنوان یک ماده چرب است که توسط کبد در بدن ساخته می شود. این ماده از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت های سلولی و تولید برخی از گروه های خاص کمک می کند.

مصرف کلسترول زیاد برای بدن شما مضر است و سلامت تان را به خطر می اندازد. بدن چربی های خود را از مصرف برخی مواد غذایی مانند تخم مرغ ، گوشت و لبنیات خاص کلسترول به دست می آورد.

اما در بد ما هم کلسترول خود و هم کلسترول بد وجود دارد که در ادامه این مقاله به توضیح کامل می پردازیم:

کلسترول خوب و کلسترول بد به چه نوع کلسترولی می گویند؟

یک نوع کلسترول به نام LDL وجود دارد که این کلسترول در بدن ما باعث ایجاد پلاک در عروق می شود که این امر به بیماری قلبی عروقی تبدیل می شود. این نوع کلسترول را “کلسترول بد” می نامند. اما در مقابل این کلسترول ، کلسترول خوب نیز داریم که با نام HDL آن را می شناسیم. HDL کمک می کند تا بدن ما کلسترول بد یا همان LDL را از خون پاک کند.

خوب احتمالا متوجه شدید که باید کلسترول بد را کاهش داد و کلسترول خوب را افزایش داد. اما چگونه می توانم LDL را کاهش دهم و HDL را افزایش دهم؟ اگر به این فکر می کنید باید از یک رژیم خوب غذا شروع کنید و از آن پیروی کنید.

همان گونه که می دانید بدن انسان برای داشتن یک عملکرد درست به مقداری کمی کلسترول نیاز دارد. اما ممکن است ما با خوردن برخی غذاها و رساندن چربی اشباع و کلسترول به سطح سطح کلسترول بد یعنی LDL را بالا ببریم. به همین دلیل در تغییر دادن کلسترول بد و کلسترول خوب ، رعایت رژیم غذایی نقش اصلی را ایفا می کند.

بازه مناسب کلسترول خون

کلسترول خون باید در چه بازه ای باشد؟

• اگر سطح کلسترول کلی خون شما کمتر از 200 باشد ، بسیار عالی است و هیچ جای نگرانی نیست و من نمی توانم کلسترول خوب در بدن شما بیشتر وجود داشته باشد.

• اگر کلسترول بد خون شما کمتر از 130 باشد عالی است ، اما این موضوع به ریسک بیماری قلبی در شما ارتباط دارد.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر باشد باید بگویید نگران بیماری قلبی نباشید چرا خطر ایجاد شده است در این بازه کاهش می یابد.

نکته مهمی که در اینجا لازم است ذکر شود ، این است که باید گفت: سطح تری گلیسرید بهتر است کمتر از 1500 میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

اما ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چگونه با اندازه گیری درست مواد غذایی میزان مصرف آن را در برنامه رژیم غذایی خود و کاهش کلسترول خود ، مورد سنجش قرار دهید؟

برای کنترل میزان غذا از دست خود کمک بگیرید

بسیار از ما عادت به پرخوری داریم ، یعنی بعد از وعده غذایی خود سیر شده ایم اما اصرار داریم که کمی دیگر غذا بخوریم.

دقیقا آمریکایی ها همین رفتار را از خود نشان می دهند ، آن ها وعده های خود را دوبرابر کرده اند که باید مصرف کنند ، می خورند که این امر باعث شده است که افزایش وزن پیدا شود و در آخر هم به کلسترول بالای خون من شویم و مشکلات قلبی بسیار زیاد به سراغ ما آمدند.

اما چگونه به اندازه سلامت خود غذا بخوریم. ما به شما یک روش بسیار آسان جهت کنترل میزان غذاهای خود معرفی کردید.
برای اندازه گیری همه مواد غذایی می توانید به راحتی از دست خود استفاده کنید. برای مثال اگر به شما در رژیم غذایی گفته شد یک واحد گوشت قرمز یا ماهی در اندازه یک کف دست شما به حساب می آید یا اگر قرار است شما گرم نان مصرف کنید باز هم به اندازه یک کف دست شما حساب می شود. منظور از یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت شما است.

علت افزایش کلسترول خون بالا

علل افزایش سطح کلسترول خون چیست؟

همان گونه که در ابتدا گفته شد ، کبد در بدن کلسترول می سازد و وظیفه اش حفاظت از بافت و سلول ها است اما ما با مصرف برخی از مواد غذایی کلسترول به بدن خود وارد می کنیم.

برای مثال با خوردن مواد غذایی که چربی هستند ما سطح کلسترول را در بدن خود افزایش دادیم.
اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که اضافه وزن داشته اید به احتمال زیاد گلیسیرید خون شما بالاست که من آن را از طریق آزمایش دادن بفهمید.

از این اگر شما فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید توقع دارید که سطح کلسترول خوب شما هیچ تغییری نکند. چون بالا می رود گلیسیرید خون و عدم فعالیت جسمانی سطح کلسترول خوب در بدن را پیدا کرد.

کلسترول خون می تواند بصورت ارثی نیز باشد. یعنی اگر یکی از نزدیکان (اعضای درجه یک) خانواده شما بالا رفته است که چربی خون شما بوده است شما نیز به چربی خون متقاعد شده اید.

همچنین استفاده از دخانیات مانند سیگار و مشروبات الکی در بدن کلسترول خوب را کاهش داد و باعث شد شما به این اختلال وارد شوید.


شاید این مطالب برای شما مفید باشد: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم بالا بودن کلسترول خون

علائم و نشانه های بالا بودن کلسترول چیست؟

خبر بدی که می توان گفت این است که بالا بودن کلسترول خون هیچ علامت و نشانی ندارد. برای مثال ممکن است شخص کلسترول خون بالایی باشد اما کلا اطلاعی داشته باشد. اگر شما دارای کلسترول خون بالایی هستید بدن چربی های زیادی را در شریان های خونی ذخیره کرده اید که این موضوع بسیار خطرناک است.

شریان منظور عروقی هستند که خون را از قلب به سایر اجزای دیگر بدن ما منتقل می کنند. اکنون که کلسترول درون شریان های ما ذخیره شده اند به اصطلاح به آن پلاک می گویند.

به مرور زمان که این پلاک ها در خون ما جمع می شوند ، سخت و رایگان می شوند و در مدت زمان طولانی شریان ها را تنگ می کنند و راه آن ها را می بندند. مانند سنگ های ریزه ریزه درون شریان جمع می شوند و با جمع شدن بیش از حد آن ها کلا شریان بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن جمع می شوند ممکن است تجزیه شوند. چگونه که پلاک ها تجزیه می شوند به لخته های خونی تبدیل می شوند که باعث می شوند جریان خون متوقف شود.

گرفتگی یا بسته شدن شریان ها به شدت نگران کننده و خطرناک است چرا که با مسدود شدن به احتمال زیاد بروز سکته قلبی در فرد افزایش می یابد و همچنین با گرفتگی این شریان ها ممکن است خون به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی نیز اتفاق بیفتد. احتمالا شنیده اید که می گویند سکته مغزی و قلبی اتفاق افتاده است.

اما همانطور که گفته شد افزایش برد کلسترول نشانه ای ندارد که فرد متوجه شود و زودتر درمان خود را شروع کند و فقط در شکل می فهمد که به یکی از بیماری بالا می رود.

پس برای استفاده از این مشکلات بهتر است که افراد متناسب با سن شان هر شش ماه یا هر یک سال در میان آزمایش بدهند و خود را چکاپ کنند. همچنین بهترین روش برای پیشگیری این است که از یک برنامه غذایی متناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی و جسمی خود را انجام دهید و از تنبلی دوری کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده است؟

خوب ما در بالا گفتیم کلسترول بالا نشانه ای ندارد من باید دست روی دست بگذاریم تا سکته مغزی یا قلبی کنیم تا بفهمیم که کلسترول خون ما بالا است؟ خیر.
تشخیص کلسترول بالا بدون انجام آزمایش ممکن نیست. شما با انجام یک آزمایش خون ساده می توانید از این مشکل در بدن خود با خبر شوید که آیا کلسترول خون شما بالا رفته یا خیر؟ مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را منظم کنند و هر شش ماه تا یک سال آزمایش خون دهندگان.

——- شاید این مطلب برای شما مفید باشد: پرسش و پاسخ های مهم درباره چک آپ های دوره ای

همچنین اگر سن بالای 20 سال دارید و اعضای خانواده شما بیماری قلبی هستند باید از سطح بالا بدن چربی خون نیز مورد بررسی قرار بگیرند. حال اگر نوجوان هستید و سن زیر 20 سال دارید اما داروهای خاصی را مصرف کنید یا ارثی دچار بیماری خون شدید باید بیش از حد توجه کنید.

آیا شما به پزشک مراجعه کردید و متوجه شدید که چربی خون بالایی باید حتما از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید. برخی از مواردی که باعث بالا رفتن کلسترول می شود عبارت از:

• سیگار کشیدن

• بالا بودن فشار خون

• پیری و بالا رفتن سن

• وراثت

• اضافه وزن

• فعالیت جسمانی ندارید

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان را امتحان کنید؟

اما اگر کلسترول بالا رفته اید باید چگونه این اختلال را درمان کنید؟ برای رفع این مشکل باید تغییراتی را در سبک زندگی ایجاد کنید. اگر بخواهید از مشروبات الکلی استفاده کنید ، باید آن را ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا ریسک ابتلا به بیماری قلبی در شما کاهش یابد. در این صورت سطح کلسترول خون شما به تعادل خواهد رسید. همچنین مصرف میوه ها و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش چربی خون باید به کجا مراجعه کرد؟

ممکن است این تصور را داشته باشید که آزمایش خون کرده اید و در مورد چربی خون می توانید به سهولت مراجعه کنید به یک آزمایشگاه صورت گرفته است. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری سطح چربی و کلسترول خون باید با برنامه غذایی پیشگیرانه و در مواقعی درمان همراه باشد. از این رو می باسیت در صورت بالا بودن این نوع چربی به مشاور تغذیه و پزشک مرتبط مراجعه کرد.

مرکز قلب و دیابت اکسیر با توجه به تمرکز بر بیماری های قلبی و عروقی در حال حاضر پاسخگوی نیاز افرادی است که به دنبال راه کاری برای کاهش چربی خون هستند. شما می توانید با مراجعه به این مرکز و دریافت برنامه غذایی و درمانی مشخص در راستای کاهش این نوع چربی خون اقدام کنید.

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت با مرکز قلب و دیابت اکسیر همین حالا تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید