کمیسیون حقیقت یاب بین ایران و لبنان برای تعیین سرنوشت ۴ دیپلمات ایرانی تشکیل شود.


کمیسیون حقیقت یاب بین ایران و لبنان برای تعیین سرنوشت 4 دیپلمات ایرانی تشکیل شود.به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس ، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) به مناسبت چهلمین سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی در لبنان بیانیه ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: واقعه ۲۳ تیرماه سالروز ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی، نماد نقض آشکار کلیه حقوقی است که در کنوانسیون وین (۱۹۶۱) تحت عنوان حقوق دیپلماتیک در نظر گرفته شده است. و مصونیت برای همه دیپلمات ها.

این بیانیه می افزاید: ۴۰ سال پیش در سال ۱۹۸۲ چهار دیپلمات ایرانی به نام های سید محسن موسوی، احمد متوسلیان، کاظم اخوان و تقی رستگر مقدم در منطقه ای در لبنان که در آن زمان تحت اشغال رژیم صهیونیستی بود، به ضرب گلوله کشته شدند. مزدوران این رژیم ربوده شده اند جمهوری اسلامی ایران همواره مسئولیت سیاسی و حقوقی آدم ربایی و این اقدام تروریستی را علیه رژیم صهیونیستی و حامیان آن می داند.

در این بیانیه آمده است: علیرغم تلاش های مستمر وزارت امور خارجه و کارشناسان حقوقی که منجر به اعلام آمادگی دبیرکل وقت سازمان ملل در سال ۲۰۰۸ شد، متأسفانه جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری این اقدام را انجام نداده اند. انجام داد. همکاری مناسب برای تعیین سرنوشت دیپلمات های ایرانی صورت نگرفت و رژیم صهیونیستی که به هیچ یک از قوانین بین المللی و حقوق بشر پایبند نیست، به دلیل سکوت بین المللی همواره از زیر بار مسئولیت رهایی یافته است. جامعه در مورد جنایات خود

این بیانیه می افزاید: جمهوری اسلامی ایران از همه نهادهای حقوق بشری و سازمان ملل انتظار دارد با سازوکارهای مناسب اقدامات لازم را برای وادار کردن صهیونیست ها به همکاری هر چه بیشتر برای تبیین سرنوشت این عزیزان و مجازات آنها انجام دهند. عاملان این جنایت. ناقضان حقوق دیپلماتیک ارائه شده است.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران با تشکر از تلاش جمهوری لبنان برای تعیین سرنوشت دیپلمات های ربوده شده کشورمان، بر همکاری نهادهای بین المللی تاکید می کند.

این بیانیه می افزاید. در چهلمین سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات کشورمان توسط مزدوران رژیم صهیونیستی در لبنان، با گرامیداشت یاد و خاطره این عزیزان و ابراز همدردی با خانواده‌های محترمشان، وزارت امور خارجه به هماهنگی‌های آنان ادامه می‌دهد. وی برای تعیین سرنوشت دیپلمات های ربوده شده کشورمان مجدانه پیگیری سرنوشت آن عزیزان را در دستور کار خود قرار داد.

انتهای پیام/ ۱۱۲