کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابــت شــایعترین بیماریــاری غــددی در جهــان و مســئول حــدود 4 میلیــون مــرگ در ســال اســت. بیماری دیابت فقط به عنوان یک بیماری نمی شود شامل یکسری از بیماری های متابولیک است که ناشـی از اختــلال در ترشــح انســولین یــا عملکرد انسولین یا هر دو می باشــد و بــا بــالا رفتــن قنــد خــون مشــخص مــی شــود. حفظ وزن طبیعی بدن و پیشگیری از افزایش وزن ، ورزش و تحریک فیزیکی کافی ، عدم استفاده از دخانیات و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش ابتلا به این بیماری وجود دارد. بیماری بیشتر بیماری دیابت به علت شیوع بالای آن و عوارض متعددی می باشد که متعلق آن است ایجاد می شود. دیابت عوارض عمده ای در سیستم سیستم ها و ارگانهای بدن ایجاد می شود و باعث بروز بیماری می شود که به دنبال آن ناتوانی ، از کارافتادگی ، هزینه های بالای درمان و مرگ و میر می شود.

تأثیرات مختلف دیابت روی بدن به شرح زیر است:

چشم

تحت کنترل نبود قند خون ، می تواند اثر تخریب کننده ای روی عروق چشم داشته باشد و تاری دید و نابینایی شود. آبعمروارید یا کدورت عدسی چشم ، یکی از بیماریهای است که در افراد به دیابت بسیار شایع شده است از افراد عادی است.

مغز

یکی از بخشهای که بر اثر ابتلا به دیابت و عدم کنترل آن واقعاً آسیب جدی می بیند ، عروق مغزی است. به دلیل حسایت بالای این عضو ، انسداد عروق مغز شروع به کار کرد سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری در فرد می تواند به جایی که احتمال سکته مغزی در عمل دیابتی 2 برابر بیشتر از افراد سالم است ، انجام شود.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب در دیابت) یک عارضه شایع در بیماری دیابت است که طی آن اعصاب محیطی بدن را اختلال می بخشد در عملکرد می سازد. اعصاب حسی و حرکتی اندامها مخصوصا پا در اثر قندخون بالا آسیب می بینند که شما به صورت بی حسی و گزگز کف پا خود را نشان دهید می دهد.

پا

عدم کنترل قندخون و عدم مراقبت صحیح از پاهای ایجاد زخم هایی در پا می شود. این زخم ها می توانند به کارافتادگی و قطع پاها تبدیل شوند. به طور کلی بعد از تصادفات و تروما ، دیابت بیشتر دلیل قطع عضوگیری ویژه پا را در دنیا اختصاص داده است.

همه

همه آنها نیز در صورت بالا بودن قند خون ، آسیب دیده و دیالیز را به دنبال داشت. در مراحل ابتدایی بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که در صورت عدم کنترل مناسب قند خون می تواند باعث دیالیز و در نهایت پیوند شود.

قلب

دیابت خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی متفاوت ، از جمله بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی سرخرگها و فشار خون بالا را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته های قلبی ، حدود 2 تا 4 برابر در افراد دیابتی شایع می شود.

پوست

دیابت از یک سو کاهش می دهد تعریق بدن را که این نقص می تواند کم شود رطوبت بدن و ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت را انجام دهد. از سوی دیگر تعریق در اندام های خاص مانند کف دست را افزایش داد. تعریق زیاد در دست افراد موردی است که بسیار از آن ضربه خورده اند.

چه دیابت نوع یک و یا نوع دو ، بسته به اینکه چرا ، چه وقت و چه میزان غذا بخورید بر روي قند خونتان تأثير می گذارد. اولین و بیشترین روش کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و در کنار آن انجام دادن سبک های مشابه پیاده روي است. هدف مهم درمانی در تمام انواع دیابت ، استفاده از ابزار لازم جهت دست یافتن به بهترین وضعیت پذیرفته شده برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون با هدف پیشگیری ، تاخیر یا مدیرت عوارض این بیماری می شود. تمرکز کلی درمان تغذیه ای – پزشکی برای دیابت شیرین نوع 2 شامل کاهش انرژی و برای دیابت نوع 1 شامل شمارش کربوهیدارت به منظور تنظیم دوزهای انسولین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید