کولر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟


به گزارش کسب و کار، کولر و پنکه از جمله وسایلی هستند که معمولاً به کمک فرآیند تولید می شوند. چیلر هوای خنک تولید می کنند. گرمای جذب شده توسط آن از آب می تواند به محیط خارجی منتقل شود یا برای تامین انرژی مورد استفاده قرار گیرد. برخی معتقدند که این گرما ممکن است آسیب پذیری محیطی را نیز شامل شود چیلر اتلاف گرما نیست و می توان از این گرما برای تامین انرژی استفاده کرد، بنابراین می توان آن را در یک تعریف واحد بیان کرد. چیلر دستگاهی است که وظیفه دارد حرارت را از سیال که معمولاً آب است خارج کند و با این کار آب را خنک کرده و به قسمت های خنک کننده دستگاه منتقل می کند که این فرآیند در نهایت باعث ایجاد هوای خنک می شود.

ج: \ کاربران \ شاهین \ دسکتاپ \ 1.jpg

استفاده از کولر برای مقاصد ساختمانی

انواع کولر

انواع مبردها به دو گروه تراکمی و جذبی تقسیم می شوند که البته معیارهای دیگری نیز برای چیلر آنها یکی از این معیارها را نوع خنک کاری مواد می دانند که به گروه های آب خنک، هوا خنک و تبخیر تقسیم می شوند.

کولر تراکمی

معمولا با استفاده از انرژی الکتریکی می توانند هوای سرد و سرد در این نوع ایجاد کنند چیلر فشار گاز توسط کمپرسور افزایش می یابد، سپس همان گاز به کندانسور منتقل می شود. سپس در اثر آب و هوای محیط خنک شده و به صورت مایع در می آید و پس از اینکه این مایع از شیر انبساط دچار افت فشار شد و از آن عبور کرد وارد فضای خنک کننده می شود. افت فشار این نوع مایع باعث تبخیر و تبدیل آن به مایع خنک کننده می شود و پس از گرفتن گرمای نهان آن باعث کاهش دمای محیط می شود و در نهایت حرارت گرفته شده به کمپرسور برمی گردد و همان مراحل تکرار می شود. مجدداً دمای محیط را کاهش می دهد. خنک شدن هوای حاصل و ایجاد باد خنک. در این نوع چیلر عمل خنک کنندگی با عبور هوا از روی مواد سیال انجام می شود به همین دلیل به آنها هوای خنک نیز می گویند زیرا با عبور هوا از مسیر هوای خنک ایجاد می شود. معمولا از این وسایل برای تهویه مطبوع در ساختمان های تجاری و اداری استفاده می شود. چیلر همچنین انواع مختلفی از فشرده سازی وجود دارد که در نحوه ساخت آنها متفاوت است چیلر کمپرسورها را می توان کمپرسورهای رفت و برگشتی، کمپرسورهای غلتکی، کمپرسورهای گریز از مرکز و کمپرسورهای اسکرو دانست که هر کدام از نظر کنترل فشار دارای ویژگی های متفاوتی هستند و به روش های مختلف توسط جریان الکتریکی و کمپرسور هوای خنک تولید می کنند.

ج: \ کاربران \ شاهین \ جدول \ blnhj5j9qfdx.jpeg خنک کننده فشاری و جاذب

در کولر تراکمی چه اصولی باید رعایت شود؟

با توجه به بیان روش کار چیلر فشرده سازی و همچنین کاربرد آن و با توجه به اینکه با عبور سیال از لوله ها و انتقال حرارت، گرمای مایع باید تبخیر شده و با هوای خنک و دمای کمتر جایگزین شود، علاوه بر این، در روش تراکم نیز باید اصولی وجود داشته باشد. . مشاهده شدن

ابتدا دمای آب خروجی برای خنک سازی باید ۲۸ درجه باشد و آب برگشتی بعد از آن ۵ درجه با آب خروجی متفاوت باشد و فشار گاز فریون ۴۵ تا ۷۵ psi و رانش آن باید باشد. . ۲۰۰ تا ۲۶۰ psi لازم به ذکر است که این فشار در صورتی است که از کندانسور آب استفاده شود. همچنین لازم به ذکر است زمانی که قصد تزریق گاز را داریم، شیر سرویس باید بسته باشد. زمان عملیات چیلر هنگام روشن شدن باید تمام شیرهای آن باز باشد، ابتدا باید فن برج، پمپ فن و در نهایت پمپ برش را روشن کنیم، در حین سرویس و روغن کاری، دستگاه باید خاموش باشد، فشار روغن باید ۲۰ واحد باشد. بالاتر از درجه فشار. خودتان باشید، روغنی که داخل کمپرسور قرار می گیرد باید نصف سطح شیشه روغن باشد. مقدار اسید در هر چیلر باید یک تا یک و نیم کیلوگرم باشد. همچنین در دریا فشار خلاء باید ۱.۲۹ اینچ جیوه باشد.

کولر جاذب

نر آل چیلر فشرده سازی که از انرژی الکتریکی و کمپرسور استفاده می کند چیلر جاذب ها و ژنراتورها به جای کمپرسور استفاده می شود که رایج ترین خنک کننده برای چیلر جذب لیتیوم بروماید است. معمولا بخار آب توسط لیتیوم برومید غلیظ جذب می شود و برای قسمت تولید گرما استفاده می شود. در واقع بخار آب داخل کندانسور با فشار یک اتمسفر است، سپس در یک کولر با فشار ۱۰۰ اتمسفر به مایع تبدیل می شود و دوباره به بخار تبدیل می شود. گیرنده دریافت و باعث سرما می شود. بخار آب نیز در کولر به مایع بخار جاذب تبدیل می شود و همین روند دوباره تکرار می شود. لازم به ذکر است که در این نوع پس از گرفتن گرما و کاهش دمای محیط، هوای خنک توسط دستگاه ایجاد می شود. چیلر جذب مانند فشرده سازی انواعی دارد که به دو گروه تک اثر و دو اثر تقسیم می شوند.

با توجه به نکات مربوط به چیلر عنوان شد که نقش آنها در خنک سازی فضای دستگاه به عنوان یک فن مشهود بود. این محصول کاربردهای زیادی دارد و در مکان ها و لوازم مختلف از جمله پنکه استفاده می شود. به این فعالیت توجه کنید چیلر انواع جذب و تراکم نیز تفاوت هایی با هم دارند، معمولاً ضریب راندمان جذب بین ۰.۶ تا ۱.۲ است در حالی که همین فعالیت در انواع تراکمی بین ۲ تا ۶.۱ است. چیلر استفاده از انرژی الکتریکی باعث تسریع چرخه خنک کننده و در نتیجه کاربرد و نتیجه آن بیشتر می شود.

ج: \ کاربران \ شاهین \ دسکتاپ \ different-chiller-.jpg

چیلرهای آب خنک و هوا خنک

نتیجه

در این مطالعه به بررسی چیلر و انواع مختلف آنها را مورد بحث قرار دادیم و همچنین روش کلی کار آنها را با توجه به آن توضیح دادیم چیلر آنها را به دو گروه تراکمی و جذبی تقسیم کردیم و ساختار کلی انواع تراکم و جذب را ارائه دادیم و عملکرد هر یک از قطعات آنها را به طور جداگانه شرح دادیم و برای مطالعه بیشتر در مورد ساختار آنها می توانید به وب سایت های مرتبط با صنایع خنک کننده مراجعه کنید.