کوهکن: ذخایر نفت آمریکا خالی است – پایگاه خبری مدرس


گزارش اتاق خبر مدرا; وضعیت مذاکرات هنوز مشخص نیست و مشخص نیست که آیا مذاکرات در آینده نزدیک از سر گرفته می شود یا خیر.

محسن کوهکن، فعال سیاسی و تحلیلگر درباره این موضوع به «فردا» گفت: باید ببینیم چه اتفاقی افتاد، مذاکرات وین متوقف شد و امکان ادامه آن وجود نداشت و بعد از آن مذاکرات دوحه در قطر پیش آمد. من فکر می‌کنم کاملاً واضح است که طرف ایرانی چه می‌خواهد، بر این اساس، یک حکیم دو بار از یک سوراخ گزیده نمی‌شود. ایران یک بار به تعهدات خود عمل کرده و اگرچه انتقادات زیادی از برجام وارد شده است، اما از زمانی که ایران آن را امضا کرد، ما به تمام تعهدات آن توافق پایبند بودیم و این آمریکایی ها بودند که از برجام خارج شدند و این اروپایی هایی که این کار را کردند. به وظایف خود عمل نمی کند.»

وی ادامه داد: با شروع جنگ روسیه و اوکراین شرایط برای غربی ها متفاوت بود و آنها با بحران انرژی مواجه بودند و آمریکا نیز به دلیل این وضعیت ذخایر نفت خود را تخلیه کرده است و اکنون به دنبال دسترسی به بازارهای جدید نفت هستند. در دوحه اولاً نمی‌خواهند از مواضع خود عقب نشینی کنند و ثانیاً نمی‌خواستند زمینه‌ای برای تأمین نیازهای نفتی خود فراهم کنند. آیا پس از وعده بدی که داده شده است دوباره تکرار نمی شود؟

این فعال سیاسی همچنین تصریح کرد: ببینید ما الان در شرایطی هستیم که غربی ها روسیه را تحریم کرده اند و اگر توافقی با این شرایط امضا شود، در شرایطی که روسیه باید بخشی از وظایف خود را انجام دهد، همین غربی ها بعد از امضای خود عمل کنند. توافق و بازگشت به برجام خواهد گفت که اجرای برجام ممکن نیست زیرا روسیه تحریم است و نمی توان با این کشور کار کرد و در این صورت دیگر برجام را اجرا نخواهند کرد و این بار مقصر خواهند بود. روسیه .. حالا که تجربه گذشته را داریم نباید اجازه دهیم دوباره چنین شرایطی ایجاد شود.

وی در ادامه تصریح کرد: اکنون در این میان برخی از نیروهای داخلی به روند مذاکرات و سیاست خارجی دولت انتقاد می کنند، برخی با یک دندان به جفای غرب گرایی ادامه می دهند و به هر طریقی می خواهند غرب را پاکسازی کنند.

کوهکن در پایان گفت: مهم ترین نکته این است که باید روی مواضع اصولی خود بایستیم و تضمین های لازم را از غرب به ویژه آمریکا دریافت کنیم. دولت اکنون در عرصه سیاست خارجی به عنوان یک دستگاه همه جانبه عمل می کند و اگرچه رابطه خود را با غرب قطع نکرده است، اما می داند که باید از ظرفیت کشورهای همسایه و شرقی استفاده کند. برخلاف دولت قبل که تمام ظرفیت ها را نادیده گرفت و فقط به غرب توجه داشت.»