گزینه های مربوط به وضعیت بازار سهام در ماه آینده


بر اساس گزارش طنجه؛ وضعیت بازارهای جهانی و بورس داخلی حکایت از افزایش تورم در سطح جهانی و داخلی دارد که ممکن است با توجه به شرایط فعلی کشور بر مشکلات بورس بیفزاید. با بررسی بازارهای جهانی شاهد افزایش نرخ تورم در اروپا و آمریکا هستیم که باعث افزایش نرخ بهره کشورهای اروپایی و آمریکا شده است.

هدف سیاست های پولی کاهش تورم جهانی است

طی یک ماه گذشته، فدرال رزرو افزایش بسیار شدیدی در نرخ بهره انجام داد و آن را به ۱.۷۵ رساند که یک حرکت تاریخی بود، از سال ۱۹۹۴، یعنی حدود ۲۸ سال، چنین افزایشی در نرخ بهره وجود نداشته است. . و در واقع همه این سیاست ها یک سری سیاست های انقباضی است که فدرال رزرو برای جلوگیری از تورم در کشورهای اروپایی اتخاذ می کند.

در دو هفته آینده که مجددا نرخ سود منتشر می شود، ۸۰ درصد فعالان اعلام کردند که ۱ درصد به نرخ سود اضافه می شود و ۲۰ درصد گفتند که ۷۵ درصد اضافه می شود که در هر دو رقم بسیار بزرگ است. و انتظار بازارهای جهانی رشد نرخ بهره را نشان می‌دهد و طبیعتاً نرخ دلار به پشتوانه نرخ بهره افزایش می‌یابد و تقویت دلار آمریکا باعث کاهش قیمت‌ها و کالاهای جهانی می‌شود.

در حال حاضر نفت در محدوده ۱۰۰ دلار و زیر ۱۰۰ دلار، اوره فوب خلیج فارس با قیمت زیر ۶۰۰ دلار معامله می شود، نفت جهانی به محدوده ۱۷۰۰ دلار و مس نیز در محدوده ۷۲۰۰ دلار است. . فشار قیمت و عرضه در حالی است که باز هم تحت تنش های جدید کرونری به ویژه در چین باعث شده است که مجموعه ای از واحدهای تولیدی صنعتی و همچنین شهرهای چین که مراکز تولیدی بزرگ هستند، واردات خود را کاهش داده و واحدهای جدید را اتخاذ کنند. دوباره شرایط قرنطینه


بازار نفت تحت فشار تورم در حال رشد است

مجموع عوامل فوق در کنار هم باعث می‌شود فعلا نتوانیم شاهد افزایش قیمت‌های جهانی باشیم و کشورهایی مانند آمریکا و اروپا برای مبارزه با تورم نرخ سود بانکی را افزایش می‌دهند و این مانع از قیمت کالاها می‌شود، البته بحث نفت است. به تدریج با نزدیک شدن به فصل سرد سال، نفت و سایر حامل های انرژی ممکن است تقاضا برای نفت و سایر حامل های انرژی را افزایش دهند، زیرا روسیه مانند مشکلات جنگ به اروپا سوخت نمی رساند. و تحریم‌های روسیه نیز می‌تواند اهرمی برای بالا بردن نفت باشد، اما در نهایت افزایش قدرت دلار می‌تواند نفت را پایین بیاورد، بنابراین نفت دارای دو اهرم است، یکی به سمت بالا و دیگری به سمت پایین، تفاوت با کالاهای دیگر این است که در نهایت می توان از آن تا بالا استفاده کرد.


۸۰ درصد ارزش بازار سرمایه را شرکت‌های کالا محور تشکیل می‌دهند که عمدتاً فروشنده و صادرکننده کالا هستند و کاهش قیمت کالاها می‌تواند جلوی رشد بازار را بگیرد.

سردرگمی دلار در بازار به مشکلات بورس دامن زد

با توجه به اخبار داخلی مبنی بر اینکه دلار همچنان در محدوده ۳۱۳۰۰ تا ۳۱۷۰۰ در بازار آزاد به طور گیج کننده ای معامله می شود و هیچ خبری از قیمت آن نیست، از نظر جهانی، رشد قابل توجهی در بازار سهام برای یک ماه آینده بعید است. برجام و ادامه مذاکرات فعلا. در ماه آینده احتمالاً هیچ خبر قطعی نخواهد بود، بنابراین در کوتاه مدت باید دلار را اینجا ببینیم و ممکن است اوج چندان عجیبی نداشته باشد. و این عامل دیگری برای ثبات بازار است.


گزارش های خوبی از پالایشگاه ها، بحث تحویل ایران بلوک خودرو و سایپا که مطرح شده و ممکن است گروه خودرو را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین تصویب افزایش بیست تا سی درصدی قیمت داروها که می تواند بر گروه دارویی راکمی تأثیر بگذارد.


در نهایت عواملی در تلاش هستند تا بازار را بالا و پایین ببرند که نتیجه آن تشکیل بازار دامنه و فرعی است که تا یک ماه آینده در محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد در نوسان است. . با توجه به فاکتورها همانطور که گفته شد انتظار نوسانات خاصی از بازار نداریم، یعنی انتظار فراز و نشیب های زیادی را نداریم و بازار متعادلی را شاهد خواهیم بود، اما کف بازار روی نزول سنگینی می کند.

پایان مقاله