گفتگوی پوتین و بن سلمان یک هفته پس از سفر بایدن به عربستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دفتر ریاست جمهوری روسیه موسوم به کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز پنجشنبه تلفنی گفتگو کردند.

گفته می شود دو طرف در این گفتگوی تلفنی بر اهمیت همکاری بیشتر در گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس تاکید کردند.

این گفتگو شش روز پس از ملاقات «جو بایدنرئیس جمهور آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی انجام داد.

پیش از این، کمتر از دو ماه پیش، اوپک پلاس که شامل کشورهای عضو اوپک به همراه سایر تولیدکنندگان نفت به رهبری روسیه است، با افزایش تولید بیش از حد انتظار موافقت کرد. اقدامی که پس از درخواست ایالات متحده برای عرضه بیشتر مورد استقبال قرار گرفت بایدن قرار داده است

منابع به رویترز گفتند که عربستان سعودی قبل از تصمیم گیری برای افزایش تولید از نزدیک با روسیه مشورت کرده است.

ریاض می خواهد روسیه را در بازار نفت نگه دارد و مسکو نیز از عضویت اوپک پلاس در زمانی که غرب تلاش می کند اقتصاد روسیه را تحت فشار قرار دهد، سود می برد.

کرملین درباره این تماس گفت: وضعیت فعلی بازار جهانی نفت به تفصیل مورد بحث قرار گرفت و دو طرف بر اهمیت هماهنگی بیشتر در چارچوب اوپک پلاس تاکید کردند.

گفتگوی پوتین و بن سلمان یک هفته پس از سفر رئیس جمهور آمریکا به ریاض، پایتخت عربستان سعودی صورت گرفت.

بایدن وی هفته گذشته سفر خود به عربستان سعودی را بدون اعلام افزایش تولید نفت ریاض به پایان رساند.

«فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی پس از این سفر بایدن اعلام کرد که موضوع نفت در نشست روز شنبه سران آمریکا و کشورهای عربی مورد بحث قرار نگرفت و اوپک پلاس به ارزیابی شرایط بازار و انجام آنچه که لازم است ادامه خواهد داد.