یارانه در شهر اصفهان به ۲۲ سانتی متر رسید – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، در روزهای اخیر رئیس یک اداره تعادل دقیق اداره کل زمین شناسی و نقشه برداری سازمان نقشه کشور در گفت و گو با یکی از رسانه ها مدعی کاهش چشمگیر میزان غرق شدن در شهر اصفهان شد. به قول معصومه آمیغ در بررسی های مروری سازمان نقشه کشور، شهر اصفهان به عنوان یکی از مناطقی که به طور گسترده با پدیده زمین لغزش مواجه است، در اولویت قرار گرفت، چرا که زمین لغزش بیشتر محدوده شهر و برخی مناطق مسکونی را تحت تاثیر قرار داده است. تخلیه شد. و مرز به مرز آثار باستانی شهر اصفهان به ویژه «نقش جهان» رسیده و آثار تاریخی مانند مناره جنبان در راه یارانه است.

وی حداکثر فرونشست در این شهر را بین سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ ۱۵ سانتی متر در سال عنوان کرد و یادآور شد: در بررسی های به روز رسانی نقشه های زمین لغزش اصفهان شاهد بودیم که حداکثر جانشینی شهر اصفهان به ۱۱. سانتی متر در سال رسید و این اعداد نشان می دهد که نرخ یارانه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و اینکه آیا این کاهش نرخ یارانه مربوط به مرگ آب است یا به دلیل اجرای سیاست های سازگاری با کم آبی، موضوعی است که بررسی آن در دستور کار سازمان قرار دارد. کاشفان این سازمان

نرخ استهلاک همان نرخ تورم است

در این رابطه بهرام نادی دکتر عمران و ژئوتکنیک و عضو گروه کارشناسی یارانه استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: نرخ یارانه یکی از عوامل سنجش جانشینی است. گرفتن او انجام می دهد. سازمان نقشه از داده های ماهواره ای برای اندازه گیری تغییر شکل زمین به طور متوسط ​​(منطقه ای) استفاده می کند و طبق گزارش ها میزان فرورفتگی در اصفهان به ۱۱ سانتی متر در سال کاهش یافته است. میانگین انجام داد.

وی ادامه داد: باید دید در این مورد آیا سطوحی وجود دارد یا خیر میانگین اعداد مانند کوه هستند ویکو اگر اصفهان آرام نگیرد از میزان این پدیده می کاهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد خاطرنشان کرد: نرخ تعهد مانند نرخ تورم است. گاهی گفته می شود که نرخ تورم ۵۰ درصد و گاهی ۴۰ درصد است، اما این اعداد نشان دهنده کنترل تورم نیست، بنابراین وقتی گفته می شود نرخ زمین لغزش در اصفهان ۱۸.۵ سانتی متر یا ۱۱ سانتی متر است، هر دو فاجعه بار هستند. مگر اینکه بخواهیم این ذهن یک یارانه کنترل شده ایجاد کند. در حین فرورفتن حتی یک سانتی متر در سال به معنای از دست دادن سطح آب است و تعبیر این شرایط که میزان کاهش یافته است اشتباه است.

زمینی شدن در اثر افت آب زیرزمینی ایجاد می شود

نادی با بیان اینکه زمین لغزش ناشی از ریزش آب های زیرزمینی است. فرود آمدن: ممکن است آب در لایه ای از خاک فرو رفته باشد که مقاومت بیشتری دارد و با عقب نشینی آب تغییر شکل زیادی در خاک نشان نمی دهد.

وی افزود: می دانیم که جمعیت اصفهان در سال های اخیر افزایش یافته و توسعه صنعت و ساخت و ساز مسکن نه تنها کاهش نیافته است، بلکه شاهد شهرک سازی های بیشتری در قالب پروژه هایی مانند مسکن مهر و طرح نهضت ملی مسکن هستیم. و در نتیجه مصرف آب افزایش یافت.

این استاد دانشگاه و عضو کارگروه دپارتمان رانش زمین استان اصفهان افزود: در سال های اخیر مشخص شده است که به دلیل گرم شدن هوا میزان بارش ها کاهش یافته است و منبع آب اصفهان که مورد استفاده قرار می گیرد; شرب صنعت و کشاورزی آن یا از آب های سطحی یعنی زاینده رود یا آب های زیرزمینی است. به عبارت دیگر وقتی آب های سطحی کاهش می یابد، افزایش مصرف از طریق آب های زیرزمینی تامین می شود. آیا در این شرایط وقتی حذف آب های زیرزمینی را افزایش می دهیم، امکان کاهش یارانه وجود دارد؟

نادی وی خاطرنشان کرد: در شرایطی ممکن است این پدیده به پایان یعنی مرگ آبراهه برسد یا آب در لایه هایی فرو رود که تغییر شکل زمین کمتر است اما بگوییم یارانه کم است. . و کنترل شده، اصلاً اینطور نیست، چون هیچ اقدامی صورت نگرفته و نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم، زیرا وقتی مصرف و بار افزایش می‌یابد و آب‌های سطحی کم است، باید کسری از منابع آب زیرزمینی تامین شود.

وی با بیان اینکه این شرایط را نمی توان از نظر مدیریتی و کنترلی تفسیر کرد، گفت: بنابراین متوسط ​​است گرفتن تغییر فرونشست یا فرونشست در لایه‌های سخت‌تر خاک رخ می‌دهد یا در حالت سوم و بدتر، مرگ آب‌های زیرزمینی به‌طور تصادفی رخ می‌دهد و آب در برخی نقاط به‌قدری افت می‌کند که نقاط اطراف دشت بین اعداد قرار می‌گیرد. میانگین محاسبه نه آینده.

یکی از اعضای کارگروه یارانه استان اصفهان بیان کرد: با وجود این ما مستقل اندازه گیری می کنیم. گرفتن نرخ فرونشست زمین دشت اصفهان برخورد و متأسفانه در برخی مناطق شاهد افزایش یارانه امتیازی در سال گذشته بوده است.

نادی وی افزود: اگر در منطقه ای از دشت اصفهان – برخورد میزان فرونشست در سال گذشته ۱۸.۵ سانتی متر بود، امسال در مناطقی مانند شمال ۲۰ تا ۲۲ سانتی متر است. خوراسگان رسیده و بیشترین شاخص مربوط به این نقطه شمال است خوراسگان این است

در بخش مرکزی شهر شاهد نفوذ زیرزبان ها هستیم

این دکتر عمران و ژئوتکنیک وی ادامه داد: در عین حال اگر تا دو سال پیش رانش زمین در دشت اصفهان قرار داشت – برخورد ما بودیم و این پدیده بخشی از رهن، بخشی از خانه اصفهان و برخورد و بخشی از شمال خوراسگان و این نکات قبلاً جدا بودند، اخیراً این نکات با هم جمع شده اند.

وی تصریح کرد: در عین حال شاهد نفوذ زبان های فرعی در مرکز شهر هستیم. یعنی این نفوذ حتی اگر ۱۱ سانتی متر یا حتی ۵ سانتی متر در سال باشد وقتی به داخل شهر کشیده می شود بالاتر است. فوق العاده اینکه در مسجد سید و مسجد علی قلی آقا و بافت های اطراف آن ترک ها را می بینیم مشکل آفرین است و این اتفاق افتاده است.

عضو کارگروه تخصصی یارانه اصفهان با اشاره به تشدید پدیده چرخش سازه ها در این. کلان شهرگفت: متأسفانه سازه هایی با فونداسیون های بتنی یکپارچه مانند ساختمان های ۱۱ طبقه در حال چرخش هستند در حالی که سه سال پیش این پدیده را نداشتیم و در دو سال اخیر این اتفاق افتاده و ساختمان های جدید نیز در حال چرخش هستند.

نادی وی بیان کرد: نمی توان به این شرایط خوش بین بود و با نقشه برداری ماهواره ای گفت که نزول اصفهان کم شده است. باید برای کنترل فرونشست تلاش کرد و چاره ای جز کنترل آب های زیرزمینی نیست.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال عدد ۱۱ سانتی متر است نیر عدد عجیبی است چون در کل دنیا یک سانتی متر رانش زمین خطر است و این ما هستیم در باره بیایید خوشبین باشیم، به نظر من ۱۱ سانتی متر شرایط خوبی نیست و باید نگران باشیم.