یک داروی موثر برای صرع و تشنج

معرفی

گاباپنتین که در ابتدا با نام تجاری Neurontin به بازار عرضه می شد، اکنون عمومی شده است و با بسیاری از نام های تجاری دیگر به بازار عرضه می شود. این دارو برای درمان بیماری‌هایی مانند دردهای عصبی، گرگرفتگی، صرع و سندرم پای بی‌قرار استفاده می‌شود. این می تواند برای افرادی که تشنج های جزئی در صرع دارند استفاده شود و یکی از داروهای خط اول توصیه شده برای درد نوروپاتیک در نوروپاتی دیابتی، درد نوروپاتیک مرکزی و نورالژی پس از تبخال است. این دارو برای درمان تشنج های کانونی، تشنج های جزئی و تشنج های مختلط تایید شده است. عوارض جانبی رایج آن شامل خواب آلودگی و سرگیجه است. برخی از عوارض جانبی جدی این دارو شامل رفتار پرخاشگرانه و خطر خودکشی است. هنوز در مورد ایمنی در دوران بارداری و شیردهی تایید نشده است. برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، کمتر ارجح است و باید دوزهای کمتری را انتخاب کرد. اولین بار در سال ۱۹۹۳ مورد استفاده قرار گرفت.

در طول مطالعات، همچنین شواهد خوبی برای ترکیب گاباپنتین و مورفین یا اکسی کدون یا نورتریپتیلین یافت شد که بهتر از هر دو دارو به تنهایی کار می‌کرد. همچنین، ترکیب گاباپنتین و ونلافاکسین ممکن است بهتر از گاباپنتین به تنهایی باشد.

بیایید کمی به بیماری های زمینه ای و اثرات گاباپنتین بر این بیماری ها توجه کنیم.

تشنج: گاباپنتین که برای درمان تشنج های جزئی استفاده می شود، می تواند همراه با سایر داروهای تشنج در بزرگسالان و در کودکان ۳ سال و بالاتر که مبتلا به صرع هستند مصرف شود.

نورالژی پس از هرپس: این درد مربوط به آسیب عصبی ناشی از زونا است، بثورات دردناکی که بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. زونا پس از عفونت با ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. این ویروس در افرادی که بیشتر از آبله مرغان رنج می‌بردند، دیده می‌شود.

سندرم پاهای بی قرار: این وضعیت باعث ناراحتی در پاها می شود، جایی که میل شدید به حرکت دادن آنها وجود دارد. معمولاً زمانی رخ می دهد که فرد در حال استراحت یا خواب است.

عمل شیمیایی

اعتقاد بر این است که گاباپنتین تشکیل سیناپس‌های جدید را متوقف می‌کند و تعامل آن با کانال‌های کلسیمی دارای ولتاژ نیز فعالیت دیگری است. به زیر واحدها متصل می شود و جریان کلسیم را پس از مصرف مزمن کاهش می دهد و در نهایت بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. بنابراین دارای اثرات کاهش درد در نوروپاتی دیابتی و نورالژی پس از هرپس است.

نشانه های دیگر یافته های نوروفیزیولوژیک این است که گاباپنتین همچنین با گیرنده های NMDA، پروتئین کیناز C و سایتوکاین های التهابی تعامل دارد.

گاباپنتین به دسته ای از داروها به نام ضد تشنج تعلق دارد. این داروها اغلب برای درمان انواع شرایط مشابه استفاده می شوند. برای نورالژی پس از تبخال، اعتقاد بر این است که از افزایش حساسیت به درد که رخ می دهد جلوگیری می کند. برای تشنج، ممکن است اثر کلسیم را تغییر دهد (سطح پایین کلسیم ممکن است باعث تشنج شود). برای سندرم پای بیقرار، اثر گاباپنتین هنوز شناخته نشده است.

رعایت استانداردها

گاباپنتین که در ابتدا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در دسامبر ۱۹۹۳ تایید شد، به عنوان یک داروی کمکی (در صورت اضافه شدن به سایر داروهای ضد تشنج موثر است) برای کنترل تشنج های جزئی در بزرگسالان شروع به استفاده کرد.

همچنین در سال ۲۰۰۰ برای کودکان مجاز شد و در سال ۲۰۱۴ برای درمان نورالژی postherpetic (درد نوروپاتیک به دنبال زونا) استفاده شد.

تداخلات با سایر داروها

این داروی گاباپنتین می تواند تحت شرایط خاصی به شرح زیر تداخل داشته باشد:

همراه با الکل: بهتر است در طول مصرف این دارو الکل مصرف شود زیرا ممکن است باعث خستگی، سرگیجه و اختلال در تمرکز شود.

داروهای ضد درد مانند هیدروکودون و مورفین ممکن است با گاباپنتین تداخل داشته باشند و عوارض جانبی مربوط به دارو را افزایش دهند.

داروهای اسید معده مانند هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم می توانند در صورت مصرف پشت سر هم با گاباپنتین تداخل داشته باشند. ایجاد فاصله بین این دو دارو می تواند به نوعی به رفع عوارض جانبی کمک کند.

گاباپنتین باعث سرگیجه و خواب آلودگی می شود.

محصولات مرتبط یا ناخالصی های گاباپنتین ناخالصی های گاباپنتین.

محصولات متعددی از دسته گاباپنتین وجود دارد و برخی از ناخالصی های شناخته شده عبارتند از:

ناخالصی گاباپنتین دی نیتریل، ناخالصی گاباپنتین EP A، ناخالصی گاباپنتین EP D، ناخالصی گاباپنتین EP E، ناخالصی گاباپنتین EP G و غیره.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر