یک علامت شایع و خطرناک در بدن زنان


این فوق تخصص جراحی سرطان، نگاه کردن را اولین راه تشخیص سرطان سینه دانست و گفت: خانم ها باید جلوی آینه بایستند و دستان خود را بالا ببرند، اگر در این حرکت پوست سینه گیر کرد یا فرو رفت، بسیار مهم است. نشانه ای که نیاز به بررسی دقیق تری دارد.

این فوق تخصص جراحی سرطان، نگاه کردن را اولین راه تشخیص سرطان سینه دانست و گفت: خانم ها باید جلوی آینه بایستند و دستان خود را بالا ببرند، اگر در این حرکت پوست سینه گیر کرد یا فرو رفت، بسیار مهم است. نشانه ای که نیاز به بررسی دقیق تری دارد.

به گزارش فارس، پروفسور محمد اسماعیل اکبری فوق تخصص غدد و جراحی سرطان و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره وضعیت سرطان سینه در کشور گفت: سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان سینه است. سرطان در کشور این کشور با حدود ۹۹ درصد از مبتلایان، زنان هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت در حال پیر شدن است، سالانه حدود شش درصد افزایش سرطان سینه در کشور داریم. میزان سلامت بیماران سرطان سینه در کشور بسیار بالاست و از بسیاری از کشورهای غربی بالاتر است.

رئیس مرکز جامع کنترل سرطان گفت: این بیماری رو به رشد است اما خوشبختانه با امکانات تشخیصی بالایی که در اختیار بیماران قرار دارد می توان گفت این بیماران ۱۵ سال امید به زندگی دارند.

وی گفت: زنان و همسرانشان بهترین تشخیص دهنده این سرطان هستند. در طول ۱۵ سال گذشته در تشخیص یک پله پایین تر رفته ایم و امیدواریم در سال های آینده این رتبه کمتر شود.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اولین راه تشخیص این سرطان را نگاه کردن دانست و افزود: خانم ها باید جلوی آینه بایستند و دستان خود را بالا ببرند، اگر در حین این حرکت پوست سینه گیر کرد یا فرو رفت. علامت بسیار مهمی است که نیاز به بررسی دقیقتر دارد.

وی ترشحات نوک سینه را در صورتی که یک طرفه و همراه با ترشحات خونی باشد مشکل ساز دانست.

اکبری لمس توده را از دیگر علائم این بیماری دانست و گفت: در معاینه باید معاینه را از پوست کف دست، زیر بغل شروع کرد و کل قفسه سینه و اطراف آن را معاینه کرد. در صورت افسردگی یا لمس توده، فوراً با پزشک مشورت کنید

وی نقش ماماها و متخصصین زنان و زایمان را در حوزه درمان و همچنین در تشخیص این بیماری نشان داد و تصریح کرد: تشخیص اصلی سرطان سینه با جراح است و جراح مستقیماً مسئولیت درمان این بیماری را بر عهده دارد.

این فوق تخصص غدد و جراحی سرطان تشخیص را بر اساس ذهن، بینایی و دست انجام داد و گفت: با معاینه دست و دید مناسب تا ۸۵ درصد تشخیص امکان پذیر است. معمولا ۵۰ درصد گزارش های رادیولوژی با گزارش های پاتولوژی و واقعیت مطابقت دارد.

وی به رادیولوژیست ها توصیه کرد: اگر در ماموگرافی تکنیک ها به خوبی انجام نشود ممکن است گزارش کاملی از وضعیت بیمار گرفته نشود. در بسیاری از نقاط دنیا تشخیص با رادیولوژی ۸۵ درصد است اما در ایران این تشخیص ۵۰ درصد است زیرا تکنیک ها به درستی و به خوبی انجام نمی شود.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ۳ روش تشخیصی سرطان سینه اشاره کرد و افزود: ماموگرافی یکی از مهم ترین روش های تشخیصی است. سونوگرافی و ام آر آی نیز از روش های تشخیصی هستند.

دکتر اکبری تاکید کرد: به طور معمول هر دو آزمایش سونوگرافی و ماموگرافی با هم درخواست نمی شوند و نوشتن نسخه برای هر دو آزمایش به طور همزمان غیرقانونی است و آزمایش ام آر آی فقط در موارد خاص درخواست می شود. در میان افرادی که از نظر ژنتیکی با سرطان سینه مواجه هستند.

اکبری تاکید کرد: در درمان زنانی که بافت سینه را حفظ می کنند، طول عمر بیشتری دیده شده است. روش حفظ پستان در درمان سرطان سینه علمی ترین و پذیرفته شده ترین روش جراحی سینه است که مطمئنا به طول عمر بیمار کمک می کند.

وی توصیه کرد: تمامی همکاران جراحی باید از تمامی تکنیک ها و روش های حفظ پستان در درمان سرطان سینه آگاه باشند. جراحی غدد لنفاوی زیر بغل باید به صورت استاندارد و با استفاده از گاماپروپ برای برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل و در صورت امکان حفظ بقیه غدد لنفاوی زیر بغل انجام شود.

وی عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه را از جمله عوامل رایجی مانند سیگار و قلیان که در ۳۰ درصد مرگ و میر انسان ها دخیل هستند برشمرد و اظهار داشت: استرس مزمن نیز در تعداد مرگ و میرها تاثیر بسیار مهمی دارد.

وی چاقی و اضافه وزن در بدن انسان را از دیگر عوامل خطر دانست و گفت: هر گونه چربی و اضافه وزن در بدن منبع استروژن (آروماتیک) است که ۱۰۰ درصد در میزان ابتلا به سرطان سینه اهمیت دارد.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گستاخی، اعتماد نکردن، نبخشیدن، حسادت و… را از دیگر عوامل خطر این بیماری دانست. یک بیمار آرام و مطمئن با از بین بردن استرس به سلامتی خود کمک کرد.

پروفسور محمد اسماعیل اکبری یادآور شد: آب های آلوده به فلزات سنگین، آلودگی هوا و تغییرات ژنومی در ایجاد این نوع سرطان نقش دارند. به علاوه ۵ تا ۱۰ درصد این بیماری ژنتیکی است.

کارشناس برنامه گفت: می توان گفت تا ۹۶ درصد از انواع سرطان ها قابل درمان هستند. امروزه درمان سرطان به صورت تیمی انجام می شود.