۱۰ سوپر غذای برتر من

مدتها پیش بقراط گفت: بگذار غذا داروی تو باشد و داروی تو غذای تو باشد. این بیانیه می تواند کلیدی برای جبران تأثیر بیماری ها و شکایات امروزی باشد.

همه ما باید مراقب آنچه می خوریم و می نوشیم باشیم تا به سلامت و تندرستی برسیم و آن را حفظ کنیم. غذایی که می خوریم نه تنها باید به عنوان منبع انرژی برای ادامه زندگی در نظر گرفته شود، بلکه اساساً به عنوان منبع تغذیه و محافظت در برابر بیماری های خفیف و مزمن است.

اگرچه چنین “غذاهای فوق العاده” وجود ندارد، این عبارت معمولاً برای توصیف غذاهایی با ارزش های دارویی یا احتمالی سلامتی استفاده می شود. به طور کلی، سوپر فودها انواع غذاهای سالمی هستند که به دلیل ارائه چیزهای اضافی برجسته می شوند، که به ویژه برای کسانی که به دنبال بهینه سازی سلامت خود هستند تا نیازهای فیزیکی و ذهنی روزانه زندگی را برآورده کنند، جذاب است. لیست ارائه شده در زیر به هیچ وجه قطعی نیست و غذاهای موجود در آن فقط باید به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل مصرف شوند. هیچ غذای خوب و هیچ غذای بدی وجود ندارد، زیرا هر غذایی سهمی دارد و نقشی در سلامت و تندرستی ما دارد. به طور طبیعی، نیازهای افراد به طور قابل توجهی متفاوت است. بسته به درجه سلامت، وضعیت تغذیه، سن، جنسیت، سطح فعالیت بدنی و نیازهای فیزیولوژیکی آنها. بنابراین آنچه برای یک فرد سالم است ممکن است برای دیگری ناکافی یا ناکافی باشد. از این رو غذاهای انتخاب شده برای این مقاله تنها تعداد انگشت شماری هستند که همگی نقشی اساسی در سلامت و تندرستی کلی ما دارند.

۱. برنج وحشی و قهوه ای

اینها منبع خوبی از ویتامین های گروه B، کم چرب و منابع ایده آل کربوهیدرات های پیچیده هستند که به ویژه برای کسانی که به گلوتن یا گندم عدم تحمل دارند مفید است.

۲. حبوبات و حبوبات (نخود، نخود سبز و خرد شده، لوبیا و عدس)

به استثنای دانه های سویا و بادام زمینی، حبوبات به طور کلی چربی کم و بدون کلسترول هستند. آنها منابع کافی پروتئین هستند، به ویژه هنگامی که با غلات تکمیل شوند. علاوه بر این، آنها سرشار از کربوهیدرات های پیچیده و فیبر بالا هستند، به خصوص فیبر محلول، که به کاهش سطح کلسترول خون کمک می کند. حبوبات دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند که به حفظ سطح قند خون ثابت کمک می کند. آنها منبع خوبی از آهن، روی، کلسیم، منیزیم و ویتامین های گروه B هستند.

۳. گوشت گاو

گوشت گاو منبع خوبی از پروتئین، ویتامین B، روی و آهن است. برش های بدون چربی چربی بالایی ندارند. گوشت گاو برای سلامتی مفید است، مشروط بر اینکه در حد اعتدال خورده شود و به طور معقول پخته شود. گوشت گاو ارگانیک بدون BSE و همچنین عاری از آنتی بیوتیک ها و هورمون های رشد در نظر گرفته می شود.

۴. ماهی روغنی

ماهی های روغنی شامل ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، کیپر، شاه ماهی، ساردین، طعمه سفید و ماهی تن هستند. آنها منابع بسیار خوبی از اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳ هستند که نشان داده شده است که در پیشگیری از بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان ها موثر هستند. ماهی های روغنی همچنین به کاهش علائم آرتریت کمک می کنند. بیشتر ماهی ها منبع خوبی از سلنیوم، یک ماده معدنی آنتی اکسیدانی هستند.

۵. ماست

ماست منبع خوبی از پروتئین و کلسیم است که برای حفظ سلامت استخوان ها مهم است. ماست زنده دارای مزایای درمانی اضافی است زیرا به بازیابی میکرو فلور روده کمک می کند و در برابر برخی از باکتری های مضر محافظت می کند.

۶. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی منبع غنی از آنتی اکسیدان های بتاکاروتن، ویتامین C و ویتامین E است. همچنین سرشار از لیکوپن، یک آنتی اکسیدان فیتوشیمیایی است که تصور می شود برای پیشگیری از بیماری قلبی و سرطان مهم است. گوجه فرنگی منبع خوبی از فلاونوئید کورستین است. گوجه فرنگی یکی از پرکاربردترین مواد تشکیل دهنده است که می توان آن را به طرق مختلف در رژیم غذایی گنجاند.

۷. کاهو و سبزیجات سالاد

اینها منابع خوبی از کاروتنوئیدهای آنتی اکسیدانی، به ویژه لیکوپن، لوتئین و بتاکاروتن هستند. آنها همچنین منابع خوبی از فولات، آهن و ویتامین های آنتی اکسیدانی C و E هستند.

۸. تخم کدو تنبل

دانه های کدو تنبل منبع عالی بسیاری از مواد معدنی و همچنین چربی های غیراشباع هستند. آنها یکی از غنی ترین منابع گیاهی روی هستند، یک ماده معدنی ضروری برای حفظ سلامت پروستات، و نقش حیاتی در حمایت از سیستم ایمنی دارند.

۹. انبه

منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها، به ویژه کاروتنوئیدها و ویتامین C است. انبه سرشار از فیبر، به ویژه فیبر محلول است که به کاهش کلسترول خون کمک می کند. این یکی از معدود منابع میوه ای است که سرشار از ویتامین E است – یک آنتی اکسیدان شناخته شده با فواید بسیاری برای سلامتی.

۱۰. چای (سبز، اولانگ و سیاه)

چای حاوی گروهی از ترکیبات آنتی اکسیدانی قوی به نام پلی فنول ها است که یکی از آنها کاتچین است که ممکن است خطر بیماری قلبی و برخی از انواع سرطان را کاهش دهد. چای حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است اما همچنان به عنوان یک محرک ملایم عمل می کند. ثابت شده است که مزایای سلامتی مفیدی دارد به شرطی که در مقادیر زیاد مصرف نشود. چای همچنین حاوی ریزمغذی های دیگری از جمله ویتامین B2، ویتامین B3، فولات، روی، منگنز و پتاسیم است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر