Finohack فرصتی برای چالش های کارآفرینان است


نشست خبری فینوهاک و افتتاح این وب سایت صبح روز شنبه ۱۷ مرداد ماه با حضور مدیران ارتباطی و رسانه های فردا در فضای کاری فینووا برگزار شد.

در ابتدای این رویداد، سروش اکبرزاده، رئیس شتاب دهنده و کوورک فینووا و مدیر اجرایی فاینوهک به ارائه روند شکل گیری فین تک و اهداف این رویداد پرداخت. وی گفت: از اسفند سال گذشته زیر مجموعه های فردا ارتباطات و بانک آینده ادغام شده و بیش از ۱۰۰۰ ساعت کار تحقیق و توسعه انجام شده و چالش ها شناسایی شده و شرکت تکنوجارت نیز به ما اضافه شده است. در این مدت زمینه های مالی مختلف را بررسی کردیم، استارتاپ های مشابه خارجی را مشاهده کردیم و نیازهای فعلی اکوسیستم مالی کشور را دیدیم و به شش دسته اصلی رسیدیم که هر کدام چالش های متفاوتی داشتند، این شش دسته را به همراه مقالات و البته عزیزان پذیرای ایده هستند.”

وی افزود: کارگاه های این دوره از دو هفته آینده آغاز می شود که شامل حدود ده کارگاه وبینار و یک کارگاه تیم سازی حضوری خواهد بود و پس از آن سه هفته جلسات مشاوره خصوصی برای تیم هایی در نظر گرفته شده است. تیم ها می توانند رزرو کنند.البته یک هفته قبل از رویداد حضوری نیز یک پروسه پیش غربالگری خواهیم داشت.در این قسمت تیم ها سوالات خود را مطرح می کنند و از مشاوره حضوری بهره مند می شوند و در نهایت در روز سوم رویداد، زمان ارائه MVP وجود دارد.

سخنران بعدی مریم نجفی مدیرعامل فینووا بود که پس از اشاره به آمار سرمایه گذاری در استارت آپ های فین تک گفت: فین تک رشته ای ترسناک نیست بلکه جذاب است. میزان سرمایه گذاری در فین تک ها در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل سه برابر رشد داشته است. جالب است بدانید که حجم این سرمایه گذاری در منطقه منا نیز ۴۱ درصد رشد داشته است و این روند به این دلیل است که تمایل به سرمایه گذاری در حوزه نفتی در منطقه کاهش یافته است.

مدیرعامل فینووا در خصوص حوزه های سرمایه گذاری ادامه داد: اینسورتک بخش جذابی برای سرمایه گذاری است، لن تکز نیز به دلیل خدماتی که ارائه می دهد توانسته توجه سرمایه گذاران خطرپذیر را به خود جلب کند.

سومین سخنران حمید علیمحمدی مدیرعامل تکنوترید بود که طی سخنانی علاوه بر اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری گفت: تکنوترید مسیری را در راستای طراحی نقشه راه طی دو سال گذشته طی کرده است، بنابراین ما تقریباً هیچ تماسی برای سرمایه گذاری نداشته ایم، ما کار خود را با VC خود شروع کردیم و سال گذشته استودیوی استارتاپی خود را راه اندازی کردیم و استارتاپ های ما در زنجیره ارزش مشتریان بانک تجارت فعالیت می کنند. در طول همکاری با Finohack، چهار چالش اصلی، تراکنش های الگوریتمی، اعتبارسنجی مشتری، فراسویه و مدل‌سازی رفتار مشتریان بانک.

در قسمت پایانی این رویداد پنلی به مدیریت آرش سروری توسعه دهنده حوزه فناوری برگزار شد که در این پنل مریم نجفی مدیرعامل فینووا، حمید علیمحمدی مدیرعامل تکنوتازارت، کاوه رعدی مدیر عامل شرکت شیرم کارت، سعید قدوسی نژاد، مدیرعامل فینوتک و آقای فرشید اردوانی، معاون بازاریابی و عملیات شرکت ارتباطات فردا حضور داشتند.

کاوه رعدی در این پنل با اشاره به فعالیت همراه کارت گفت: همراه کارت در حال حاضر دومین اپلیکیشن پرمخاطب کشور از نظر کاربران است، قصد داریم به یک سوپرمارکت مالی تبدیل شویم، اگر راه حل مردم در راستای یک مشکل خاص باشد. چالش کاربر را حل کند، آنها می توانند از پایگاه کاربر با کارت نیز استفاده کنند، زیرا معماری با کارت به سمتی می رود که هم از طریق افزونه ها و هم از طریق سرویس های باز بتواند با بازار خارجی کار کند.

حمید علیمحمدی همچنین گفت: فینوتک بستری برای ارائه api است و خدماتی که ارائه می دهد در جهتی است که استارت آپ ها کار خود را از صفر مطلق شروع نکنند و بر بهبود کسب و کار و تجربه کاربری تمرکز کنند. حضور ما در Finohack همچنین رویکرد پیچیده به این برنامه‌ها را ساده می‌کند و به آن تیم‌ها جهش زمانی خوبی می‌دهد.”

فرشید اردوانی همچنین پس از معرفی فردا ارتباطات به عنوان بازوی نوآوری و فناوری بانک آینده گفت: ارتباطات فردا یک هاب وسیع برای پاسخگویی به تمامی حوزه های پرداخت و بانکداری است.

مریم نجفی ادامه داد: هدف ما حمایت از کارآفرینان است چرا که عمده ترین دلایل شکست استارت آپ ها در دنیا عدم دسترسی به سرمایه و عدم تمرکز بر ارائه خدمت مشخص است. در کشورهای توسعه یافته، مردم قبل از ورود به دنیای تجارت، تحقیقات عمیق تری انجام می دهند.

وی افزود: ترکیب ما در فاینوهاک با کارت با تجربه بازار، فینوتک که یکی از خدمات باز بانکی است، ارتباط فردا با شبکه ارزشمند خود و تجربه غنی فینووا با مربیان و سرمایه گذاری در این تیم ها ترکیب شده است. این ترکیب فرصت ویژه ای را به کارآفرینان ارائه می دهد، این هکاتون زمانی موفق می شود که شاهد ارائه های شایسته سرمایه گذاری باشیم.

علیمحمدی در ادامه افزود: در حال ایجاد فضای نوآوری در نزدیکی کارخانه نوآوری آزادی برای استقرار تیم ها هستیم، چشم انداز ما CVC و ارزش افزوده ما اتصال استارت آپ ها به بانک است.

شرکای این رویداد شرکت ارتباطات فردا، فینوتک، کارت، تکنو تجارت و فینووا برگزارکننده این رویداد هستند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟